Unii cu golurile, alţii cu ratările! Juniorul Vlad Borcan, alte două goluri pentru Bărbăteşti

AS Bărbăteşti a obţinut sâmbătă a 12-a victorie stagională. Elevii lui Ion Deaconu s-au impus cu scorul de 4-0 în faţa formaţiei Alutus Sălătrucel. Ei au fost cu golurile, adversarii cu ratările. Diferenţa e prea drastică faţă de cum s-au prezentat lucrurile, în teren. Deschiderea scorului s-a produs la jumătatea primei reprize. O centrare din dreapta l-a găsit în careu pe juniorul Vlad Borcan (născut în 2003), care şi-a adus echipa în avantaj. La 1-0, oaspeţii au avut o ocazie uriaşă de a egala, după un corner executat de Cărăbineanu. Din trei metri, cu poarta goală în faţă, Didoiu a trimis balonul peste transversală. În loc de 1-1, s-a făcut 2-0. Acelaşi jucător, Vlad Borcan, a dublat avantajul după o centrare venită aproape de la vestiare, de lângă linia de margine, din faţa băncilor de rezerve, din piciorul lui Grigorescu. Faza s-a repetat în minutul 40, doar că de această dată a ieşit penalty. L-a executat Cîrjan şi a stabilit scorul pauzei: 3-0. În partea secundă, oaspeţii au intrat mai bine în joc, au avut mai multe şanse de a înscrie, însă nu le-au valorificat. Moraru, Țuţuianu, Albu au avut golul în picior, dar şi Rizea, mingea fiind respinsă de un fundaş al gazdelor de pe linia porţii. Jucătorii coordonaţi de Adi Drăghici au ratat, iar ”cocoşii” au marcat. În partea secundă au mai perforat poarta adversă o dată. Papa a scăpat pe contraatac şi a dus scorul la 4-0, în minutul 82, rezultat înregistrat şi la final.