Liga IIIFotbal

Un portar în vârstă de doar 14 ani a apărat la Flacăra Horezu, în Liga a III-a!

Flacăra Horezu nu a reușit să o încurce pe Sporting Roșiori. Formația teleormăneană a revenit pe loc de baraj în play-off-ul Seriei a VI-a a Ligii a III-a după ce a câștigat cu scorul de 4-2. Oaspeții au început tare și după doar șapte minute au deschis scorul. Preda i-a adus în avantaj. ”Olarii” au încercat să revină, și-au creat oportunități, chiar o ocazie mare de 1-1. După jumătatea reprizei, au marcat tot oaspeții. Alin Călin, fostul atacant de la Dăești, a dublat avantajul Sportingului. Repriza s-a încheiat la scorul de 1-2. Moise a redus din diferență. În partea secundă a fost același scenariu. Un gol în dreptul vâlcenilor, două în dreptul teleormănenilor. Cazan a înscris pentru 1-3, apoi s-a făcut 2-3, dintr-un autogol și tot Cazan, în minutul 70, a punctat pentru 2-4, rezultat înregistrat și la final. De remarcat, la Flacăra, debutul în Liga a III-a a unui junior antrenat la copii de Adi Popa. Este vorba despre portarul Rareș Diaconu, care are doar 14 ani!!! Rareș Sporea a fost suspendat după roșul primit în meciul trecut, iar Gogete s-a accidentat în minutul 25 și i-a lăsat locul între buturi mai tânărului său coleg.

Flacăra Horezu a mizat, în partida cu Roșiori, pe jucătorii: Gogete – Pintilie, Moldovan, Buliga, Ivan, Precup, Mitru, Stanciu, Habet, Moise, Adi Popa. Au mai intrat: Defta și Mirică.