Liga IVFotbal

Neacșu – hattrick, Tlioiu – dublă, pentru SCM, cu Brezoi. Trei absențe importante în tabăra gazdelor

SCM Rm. Vâlcea a ajuns la 129 de goluri marcate în Liga a IV-a. Ultimele șase au fost înscrise sâmbătă, 22 aprilie, în Zăvoi, contra celor de la Lotru Brezoi. Nu s-a pus problema învingătoarei. Elevii lui Mangalagiu au deschis scorul din minutul 1. Neacșu a marcat. A realizat hattrick-ul în acest meci, în timp ce Tilioiu și-a trecut numele pe lista marcatorilor de două ori. A fost 5-0 de la pauză. În partea secundă ”municipalii” au mai înscris doar o dată, prin Simeanu, pe final, în ultimele 10 minute.

”S-a jucat foarte frumos. Am întâlnit o echipă chiar bună, în ciuda rezultatului, preocupată de joc. Eu îmi doresc meciuri mai tari, cu adversare de acest gen, precum Brezoi, care să încerce să pună probleme. În rest nu au fost alte lucruri de notat după această etapă. Avem în continuare indisponibilități. Bîrzan stă de ceva timp. A suferit o disjuncție la umăr, Abănăriței a avut o ruptură musculară care a recidivat, iar Georgescu s-a resimțit și a preferat să nu riște. Nu a jucat cu Brezoi”, a precizat Jean Turmacu, oficialul din Zăvoi, după a 20-a victorie a SCM-ului în Liga a IV-a.