Tilioiu a marcat iar pentru SCM. Victoria de la Coloneşti, plătită scump: Georgescu a ajuns la spital

13 a fost cu noroc pentru SCM Rm. Vâlcea. Vineri, formaţia de Liga a III-a din Zăvoi a înregistrat al doilea succes consecutiv în Seria a VI-a. Elevii lui Gabi Mangalagiu au învins la Coloneşti. Vediţa mai pierduse doar o dată în acest sezon. Se lupta cu Turnu Măgurele pentru primul loc. A fost 1-2 la final. Tilioiu, care a semnat victoria în partida precedentă, cu Potcoava, pe stadionul Municipal din Rm. Vâlcea, la ultima fază a meciului, a fost introdus în primul 11. Şi fraţii Săraru au jucat din nou împreună, ca titulari.
În privinţa lui ”Tili”, golul din runda anterioară i-a dat încredere. Atacantul din Zăvoi a marcat din nou. A înscris în debutul confruntării, după o lansare în adâncime. Gazdele au egalat în minutul 67, prin Bessong. Golul victoriei vâlcenilor a venit în minutul 82. Claudiu Ghighilicea a marcat şi SCM a plecat cu toate cele trei puncte de la Coloneşti.
”Am controlat jocul, am jucat ce trebuia. Băieţii s-au dăruit, au avut atitudine. Şi dacă nu învingeam, nu aveam ce să le reproşez”, a precizat Jean Turmacu, conducătorul din Zăvoi.
Au fost şi regrete după partida de la Coloneşti. Unul dintre jucătorii vâlceni a plecat cu Ambulanţa la spital, de la teren. Radu Georgescu s-a ales cu capul spart după un duel cu un adversar. Jucătorul de la Coloneşti a primit doar galben. Radu a avut nevoie de îngrijiri medicale suplimentare. Are cinci copci şi nevoie de investigaţii suplimentare. Multă sănătate şi să te revedem cât mai curând pe teren!
Pentru SCM au evoluat la Coloneşti: Gherguş – Georgescu, Bărbuţi, Popescu, L. Săraru, I. Săraru, Olaru, Traşcă, Turcu, Simeanu, Tilioiu. Au mai intrat: Roşianu, Cruceru, Ghighilicea, Ceapă şi Bîrzan.