Super-Flacăra! Echipa din Horezu a depăşit şi obstacolul Unirea Bascov

Week-end-ul trecut, Flacăra Horezu şi-a trecut în cont un nou succes important în Liga a III-a. Echipa de fotbal din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu a înfruntat, pe teren propriu, formaţia Unirea Bascov. „Olarii” au reuşit să câştige partida din Treapt cu scorul de 2-1 (după 2-0, la pauză). Golurile vâlcenilor au fost înscrise de Alex Luchian Butoi (în minutul 20) şi de Ştefănel Covalschi (30), în timp ce pentru argeşeni a punctat Ovidiu Comănescu (70).

Fundaşul Ştefănel Covalschi a marcat al doilea gol direct din lovitură liberă din acest sezon

Horezenii au deschis scorul după o frumoasă acţiune pe partea dreaptă a lui Alex Cioablă, care a centrat în faţa porţii adverse, pentru Alex Luchian Butoi, iar acesta a marcat pentru 1-0. Echipa din Treapt s-a desprins la 2-0 prin fundaşul Ştefănel Covalschi (FOTO), care a înscris direct dintr-o lovitură liberă. Aceasta a fost cea de-a doua reuşită din retur a fundaşului sosit în iarnă de la ACS Poli Timişoara, el punctând la fel şi în meciul cu CSM Flacăra Moreni (1-1), din etapa a 19-a. De precizat este faptul că, în duelul de sâmbăta trecută, Ştefănel Covalschi a evoluat, în premieră, pe postul de fundaş central, după ce l-a înlocuit încă din minutul 3 pe titularul Cristi Munteanu, care s-a accidentat.

„Olarii” au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Radu Georgescu

Argeşenii au redus din handicap în repriza secundă, după o fază colectivă de atac, când Ovidiu Comănescu a scăpat singur cu tânărul portar Denis Vlădoi şi a înscris pentru 2-1. Flacăra Horezu a terminat partida în inferioritate numerică, după ce Radu Georgscu a fost eliminat de pe teren pentru două cartonaşe galbene. În aceste condiţii, elevii vâlceanului Adi Dulcea au presat în continuu buturile „olarilor”, în tentativa de a egala. Din fericire pentru echipa din Treapt, argeşenii n-au avut însă norocul pe care l-au avut horezenii în tur, când au revenit miraculos, după ce au fost conduşi cu 2-0, şi au plecat de la Mioveni cu un punct de „aur”.
În acest del pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Denis Vlădoi – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristi Munteanu (Ştefănel Covalschi), Emilian Bârziche, Sebastian Bobină (Răzvan Olteanu), Raul Nistor, Adi Popa (Radu Georgescu), Eduard Neacşu, Alex Luchian Butoi (Ionuţ Gonzales Neamţu), Alex Cioablă. (N.C.)