Atletism

Ştefi Uţă, pe podium în Ţara Sfântă!

A fost o vară fantastică pentru atleta vâlceană Ştefania Uţă! Săptămâna trecută, deşi afectată de probleme de sănătate, a reuşit să facă o nouă cursă impresionantă. Deşi are doar 15 ani, sportiva legitimată la CS Vâlcea 1924 a luat medalie la Europenele Under 20. Eleva Alinei Enescu a cucerit bronzul în Ţara Sfântă, la Ierusalim, la 400 metri garduri, fiind cronometrată cu 57,02 secunde. Suedeza Moa Granat a trecut prima linia de sosire (56,58 secunde), fiind urmată de Otha Mashanienkova, din Ucraina (56,83). Ştefania a fost inclusă şi în echipa de ştafetă a României, de 4×400 metri, pentru finală. ”Tricolorele” s-au clasat pe locul 6. Medalia obţinută de Uţă la individual a fost singura a României în Israel, la Europenele de Atletism Under 20. În clasamentul pe medalii, România s-a clasat pe locul 26, la egalitate cu Portugalia.