Liga IIIFără categorieLiga IVFotbal

Ștefan Pașoi & Co, câștigători în testul cu Chimia

Duminică, 30 ianuarie, pe sinteticul din Zăvoi, Minerul Costești a disputat prima partidă de verificare din pauza competițională. Formația pregătită de Marius Vlădoi a înfruntat echipa de Liga a IV-a Chimia 1973 Rm. Vâlcea. Confruntarea s-a încheiat favorabil trupei din Liga a III-a, care s-a impus cu scorul de 2-0. ”Minerii” au marcat câte un gol pe repriză. Primul a fost înscris de Ștefan Pașoi, iar al doilea de unul dintre jucătorii care ar putea semna cu Costești, care provine tot de la o echipă de Liga a III-a, din zona Gorjului. Conducerea clubului vâlcean nu a perfectat, încă, transferul și a dorit să păstreze misterul în privința sa. În acest meci, pentru Costești nu au jucat Claudiu Trașcă și Cătălin Păun, care au participat la turneul de minifotbal de la Craiova și nici Alexandru Vladu. O parte din noii veniți au fost, însă, pe teren: Horumbă, Roșianu, Zamfirescu, Miroiu. Mai puțin arabul Ramzi, care se va alătura echipei în aceste zile.

”Normal, nu am avut așteptări mari vizavi de primul meci amical. În ultimele zile ne-am axat pe reacomodarea la efort, pe partea de pregătire fizică. Am văzut câțiva dintre noii veniți, s-au mișcat bine. A fost un test bun. Am suferit la finalizare, dar, cum am spus, era de așteptat. Căutăm, în continuare, formule de joc. Sperăm ca până la ora primului meci oficial să ne punem pe picioare, să fim pregătiți pentru jocurile care ne așteaptă”, a spus Marius Vlădoi, după partida de verificare cu Chimia.