Baschet

Speranţe pentru Top 10! Vâlcea, victorie mare împotriva liderei, în Liga Naţională de Baschet Masculin

CS Vâlcea 1924 a demonstrat că are capacitatea să bată pe oricine, atunci când are tot lotul la dispoziţie şi există concetrare şi motivaţie. După rezultate mai puţin satisfăcătoare, formaţia de baschet masculin fanion a judeţeului a reuşit să producă surpriza în Liga Naţională. Sâmbătă, 9 decembrie, a învins lidera grupei B în Sala Traian, pe FC Argeş Piteşti. 73-69 a fost scorul final. În 10 meciuri, trupa din Trivale pierduse doar o dată. La poalele Capelei a fost al doilea eşec. Hristu Şapera a avut la dispoziţie, pentru prima dată după mult timp, întreg lotul, iar acest lucru a fost decisiv. „Lupii negri” au câştigat primul sfert cu 20-16, oaspeţii au recuperat în sfertul 2 (13-21). Sfertul 3 s-a terminat la egalitate, 18-18. Cu ultimele resurse, ”haita” a făcut diferenţa în ultimele minute, scor 22-14.
Olisemeka a adus 13 puncte, a avut 18 recuperări şi trei assisturi. Bezbradica, proaspăt transferat, a contribuit cu 10 puncte la succes. Alexandru Vlad a avut 12 puncte. Grupul jucătorilor care au adus cele mai multe puncte a fost completat de Williams, cu 11 puncte.
”E o victorie muncită, meritată a echipei noastre. Felicitări, băieţilor că au rămas concentraţi pe parcursul întregii partide. A fost un meci extrem de greu, Piteşti e o echipă bună, joacă un baschet foarte bun. Nu e întâmplător că sunt pe primul loc acum, dar mă bucur pentru echipa noastră şi băieţii noştri, au făcut un meci bun. Această primă parte a campionatului a fost un carusel pentru noi. Am avut foarte mulţi accidentaţi şi tot timpul a trebuit să ne ajustăm. Am avut şi nişte pauze forţate de calendar, care nu ne-au lăsat să prindem ritm, ceea ce înseamnă că tot timpul nu am putut să găsim acel vârf de formă sau acea constanţă de care aveam nevoie. Acesta a fost primul meci în care am avut toţi jucătorii valizi. Am avut resurse să ne luptăm cu liderul grupei noastre. Ne concentrăm pe fiecare meci pe care îl jucăm. Avem încredere că putem obţine o clasare în Top 10 ţine numai de noi să realizăm acest deziderat. Avem, evident, nevoie de timp, de stabilirea acestor relaţii de joc, mai ales în condiţiile în care a venit un jucător nou, au revenit alţii, dar sunt încrezător în potenţialul nostru”, a declarat antrenorul Vâlcii, Hristu Şapera, după ce formaţia sa a reuşit să dea lovitura contra liderei. Pentru trupa din Sala Traian a fost a patra victorie stagională.