Box

Pugilistul Andrei Belciu, de la Flacăra Horezu, a cucerit Cupa Oraşului Piatra Olt

Pe 9 şi 10 decembrie s-a desfăşurat prima ediţie a Cupei Oraşului Piatra Olt, la box. La acest concurs a participat şi elevul maestrului Gheorghe Mugescu, Andrei Belciu. Acesta este elev silitor, premiant. E în clasa a VI-a la Liceul Constantin Brâncoveanu, din Horezu. Are 12 ani. Face box de patru ani şi este legitimat la clubul Flacăra, din oraşul ceramicii. Andrei a reuşit să câştige ambele meciuri de la categoria 44 kilograme şi să-şi adjudece Cupa Piatra Olt. De asemenea, în ring a urcat şi Fabian Adam, care a boxat la categoria 26 kilograme, unde s-a clasat pe locul 2.
”Anul viitor Andrei va avea dreptul să participe la toate competiţiile dedicate cadeţilor, la Campionatul Naţional şi Cupa României şi toate competiţiile aprobate de FR BOX. Tocmai de aceea rugăm clubul Flacăra şi pe domnul primar Nicolae Sărdărescu să ne aprobe o premiere pentru acest sportiv şi un buget pentru anul viitor, pentru a putea participa la toate competiţiile şi echipamentele necesare. Aşteptăm, de asemenea, cu nerăbdare să ne ofere posibilitatea de a ne pregăti în noua locaţie de antrenament care ne-a fost promisa de dumnealui, Sala Polivalentă din Horezu. La competiţie la care am participat în week-end au fost prezenţi sportivi din toată ţara, peste 80 de pugilişti, inclusiv din Bucureşti. A participat şi Marian Simion, medaliat la Naţionale, Europene, Mondiale şi Jocurile Olimpice. Ne-a făcut o surpriză tuturor. În deschiderea competiţiei a luat cuvântul şi a adresat cuvinte încurajatoare pentru sportivi, motiv pentru care îi mulţumim frumos! Mulţumim şi Marna SA, care a fost alături de noi tot anul! De asemenea, mulţumim părinţilor sportivilor, care au crezut în ei şi în noi şi ne-au ajutat”, a declarat Gheorghe Mugescu, la revenirea de la întrecerea din Piatra Olt.