Şi totuşi, CSM-ul trăieşte!

JUVENTUS BUCUREŞTI – CSM RM. VÂLCEA 1-2
* vâlcenii, la a doua victorie în deplasare din acest sezon

La finele săptămânii trecute, CSM Rm. Vâlcea a izbutit să câştige toate cele trei puncte din deplasarea pe care a efectuat-o în Capitală. Fotbaliştii antrenaţi de Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan s-au impus cu 2-1 în faţa celor de la Juventus Bucureşti şi au urcat până pe locul 11 în clasamentul Seriei a II-a, care asigură rămânerea la acest nivel competiţional. „Municipalii” au avut foarte puţine emoţii sâmbăta trecută şi au obţinut o victorie chiar mai clară decât o arată rezultatul final.

Văduva şi Stoica au contribuit la primul gol

Primele ocazii de gol s-au consemnat în minutul 12, la poarta CSM-ului, atunci când Fl. Zaharia a executat în forţă o lovitură liberă de la 20 de metri, pe care Tufişi a respins-o cu un reflex spectaculos, de sub transversală. Ulterior, la cornerul care a urmat, bravul portar vâlcean s-a remarcat din nou, reţinând mingea după lovitura de cap a lui Istinie, din interiorul suprafeţei de pedeapsă.
La poarta cealaltă, Gogoşoiu a trecut pe lângă deschiderea scorului la jumătatea primei reprize, atunci când s-a aflat la 7 metri, în poziţie centrală, dar nu a putut prelua mingea pentru a o trimite în plasa porţii adverse. Ulterior, şi Vasile a irosit o mare ocazie, când a scăpat singur spre poarta lui Anghelache, a pătruns în careu, dar a fost blocat în ultima clipă de căpitanul Fl. Zaharia, singurul care a putut ţine pasul cu neobositul fotbalist al CSM-ului.
Primul gol al vâlcenilor a picat în minutul 33, atunci când, după o cascadă de driblinguri pe axul central al terenului, Văduva l-a găsit cu o pasă perfectă pe Ad. Stoica, iar acesta a deschis scorul cu un şut din 6 metri: 0-1. În minutul 44, acelaşi Văduva a pătruns pe flancul drept, dar a fost blocat în ultimul moment, iar ulterior, Vasile a trimis mingea de puţin cu capul pe lângă poartă.

Gogoşoiu a adus toate cele trei puncte în cont

Elevii lui Constantin Schumacher au restabilit egalitatea în minutul 69, atunci când Cr. Daia a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Kalai, iar Fl. Zaharia a transformat cu siguranţă penaltiul acordat: 1-1. Bucuria gazdelor n-a durat însă decât trei minute, deoarece CSM-ul a revenit imediat în avantaj. După ce vâlcenii au beneficiat de o lovitură liberă rămasă fără rezultat, Gogoşoiu a interceptat mingea, a pătruns spre poarta bucureştenilor şi a înscris cu un şut de la 20 de metri, mingea intrând în plasă după ce a lovit mai întâi bara laterală: 2-1.
Până la urmă, tehnica superioară, dar şi valoarea individuală a jucătorilor vâlceni, a făcut ca scorul partidei de săptămână trecută să rămână neschimbat până la ultimul fluier al arbitrului Dragoş Teodor din Constanţa.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Vătăjelu, Roşca, Kalai, Oct. Vasile, Tomozei, Ionuţ Popescu, Fl. Pârvu, Gogoşoiu (Chiripuş ’90), Văduva (Pribac ’75), Ad. Stoica (Dalu ’68).