Baschet

Semne bune anul are pentru ”lupii negri”! CS Vâlcea, un nou succes pe prima scenă baschetbalistică a țării

Sâmbătă, 6 ianuarie, CS Vâlcea 1924 și-a reluat activitatea în Liga Națională de baschet masculin. ”Lupii negri” au disputat primul meci din anul centenarului sportului vâlcean în Sala Traian contra ultimei clasate, CSM Focșani. Elevii lui Hristu Șapera și-au luat revanșa în fața adversarilor după înfrângerea din tur. Au fost aproape de atingerea pragului de 100 de puncte. 96-84 a indicat tabela, la final. Favorita publicului a intrat mai greu în joc. A pierdut primul sfert (scor 24-27), dar a recuperat în următoarele 10 minute (scor 33-19), astfel că la pauza mare avea un avantaj de 11 puncte (scor 57-46). În sfertul 3, Branch și colegii săi și-au securizat, oarecum, victoria (scor 22-15). S-au relaxat pe ultima sută de metri (scor 17-23 în ultimul sfert), dar fără să pună în pericol obiectivul pentru acest duel. Branch a adus 22 de puncte, Williams – 18p, Solopa – 15p, Ciucă și Paunovic – câte 13p, Olisemeka – 9 p, Vîrnă, Bezbradica și Rotaru – câte 2p.
Miercuri, 10 ianuarie, CS Vâlcea 1924 va juca pe prima scenă baschetbalistică a țării în Bănie, contra celor de la SCM ”U” Craiova, echipa pe care trebuie să o țină sub ea în clasament. Meciul va fi transmis pe Digi Sport, de la ora 18.00.