Liga IVFotbal

SCM, trei puncte și cu Mădulari. Ovidiu Popescu, euro-gol

Derby-ul etapei în Liga a IV-a a avut loc sâmbătă, 12 martie, pe stadionul din Zăvoi. Vicelidera SCM a dat piept cu CS Mădulari. Favoriții s-au impus cu scorul de 2-0. Elevii lui Mangalagiu au marcat rapid, în minutul 16. Mingea a trecut peste apărare, iar Leo Săraru (fostul jucător al celor de la Mădulari) l-a învins pe ”Fyfy” cu un șut la colțul lung. Gazdele au mai avut ocazii de a mări diferența până la pauză. În partea secundă, SCM nu și-a mai surprins adversara. S-a întâmplat acest lucru până în minutul 89. O minge respinsă de apărare a ajuns la Lupu Bîrlogeanu, în apropiere de mijlocul terenului. Mijlocașul de la Mădulari nu a putut prelua, acuzând o întindere musculară. Balonul a fost recuperat de Ovidiu Popescu. Experimentatul fotbalist din Zăvoi a șutat de la peste 25 de metri. Mingea s-a oprit în plasă. ”Am alergat ca la atletism. Ne știam posibilitățile. Avem echipă bună, jucători de calitate, însă condiția fizică superioară a SCM-ului a făcut diferența. Am fost conștienți că e greu să ne dăm la urs cu mâna goală, dar speram să scoatem un egal. Îmi pare rău de golul primit în minutul 90. 1-0 parcă suna altfel”, a concluzionat Bîrlogeanu, jucătorul oaspeților.