Liga VFotbal

A fost sărbătoare la Roești! Comerțul a revenit în fața propriilor suporteri. Rezultatul a fost pe placul gazdelor

Sâmbătă după-amiază, după trei luni de pauză, Comerțul Roești a disputat din nou un meci oficial pe teren propriu. A avut din nou parte de un public numeros. Sprijinul suporterilor i-a ajutat pe băieții coordonați de Cătălin Mătulescu și Ion Mazilescu să obțină un succes concludent cu Sălătrucel. Partida s-a terminat la scorul de 4-0. Gigi Gheran a deschis ”balul”. Alin Vlăiculescu a dublat diferența. 2-0 a fost la pauză. În minutul 60 se închisese deja jocul. Gheran a punctat din nou, pentru 3-0. Scorul final, 4-0, a fost stabilit de Alex Ciuculan.

”Am făcut un meci bun și în debutul returului, la Drăgoești. Am condus cu 2-0, am avut șanse să ne ducem la trei goluri în față, dar a doua repriză gazdele ne-au depășit în primul rând din punct de vedere fizic. Nici nu am avut posibilități, pe bancă, să facem schimbări. În schimb, cu Sălătrucel, ne-am mobilizat, am avut șase rezerve. Am controlat jocul de la un capăt la altul. Nu știu dacă adversarii au avut două faze de poartă. Când jocul merge bine, toată lumea e mulțumită, și suporterii, dar și noi, pe margine. Felicitări, băieților! Ei muncesc și merită toată aprecierea pentru efortul pe care îl depun. Suntem o echipă unită. Nu avem individualități. Grupul e important. Și marcatorii golurilor, nu ar fi ajuns în postura aceea dacă nu ar fi existat un efort colectiv. În pauza de iarnă, am făcut și transferuri. Au venit trei jucători, dar am pierdut doi, care au plecat la muncă, în străinătate. Nu avem obiective mărețe. Ne dorim disciplină, să urcăm spre mijlocul clasamentului, să ne bucurăm de fotbal, de activitatea sportivă și noi și microbiștii din comună”, a declarat Cătălin Mătulescu, oficialul echipei din Roești.