Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea, victorie en-fanfare în Liga Florilor! Revenire entuziasmantă în tabăra roș-albastrelor

Sâmbătă, 20 ianuarie, a fost ziua cea mare, a revenirii echipei de handbal vâlcene în fața propriilor suporteri, într-un meci oficial, după două luni de pauză. SCM a înfruntat o adversară de tradiție din anii trecuți, acum doar cu statura de nou-promovată și echipă care se luptă pentru evitarea retrogradării: Corona Brașov. Mica Brădeanu a revenit în Polivalentă. A fost în tribună, în tabăra trupei de la poalele Tâmpei. Echipa sa a fost învinsă în ”templul handbalului românesc”. Trupa de la poalele Capelei a obținut o victorie en-fanfare, cu scorul de 38-26. Au fost multe goluri marcate, însă ideal era să fi fost mai puține primite. ”Municipalele” s-au desprins decisiv după pauză.

Primul gol a venit după două minute de joc. Au marcat oaspetele. A fost pentru prima și ultima dată când s-au aflat în față. Elevele lui Bent Dahl au dat semne că sunt pe drumul cel bun după minutul 15, s-au dus la cinci goluri peste adversare, dar a apărut apoi un blocaj de trei minute, de care Corona a profitat și a redus ecartul (scor 18-16, în minutul 27). La pauză diferența a fost de trei goluri, scor 20-17.

La reluare, în 22 de minute formația brașoveană a înscris de doar patru ori. SCM a ”omorât” meciul. În minutul 49, avea 10 goluri peste Corona (scor 31-21). La final au rămas 12 diferență (scor 38-26), succes care mulțumește suporterii și oferă încredere pentru ce urmează. Punctul final al întâlnirii a fost pus de Anamaria Grigore, în ultima secundă.

Și poarta a ajutat la acest succes. Roch a fost în formă. Pe lângă alte intervenții salvatoare, a apărat și trei aruncări de la 7 metri. Au fost patru apărate în total, la una dintre ele aflându-se între buturi Daciana Hosu. A primit minute și Teodora Neagu. Au fost și momente de panică. În prima repriză, Cristina Florica a fost lovită la tâmplă. A avut nevoie de îngrijiri medicale și nu a mai continuat.

În altă ordine de idei, pe lângă cele trei puncte, SCM a mai câștigat ceva în acest meci: o jucătoare importantă. A revenit pe teren Daniela De Jong. Aceasta a suferit o fractură la mână în timp ce juca pentru Naționala Suediei la Campionatul Mondial din luna decembrie. Acum e bine și poate ajuta Vâlcea. A și făcut-o deja. A marcat patru goluri în poarta Coronei. Rebeca Necula, Raluca Kelemen, Iryna Glibko continuă recuperarea.

În prima partidă oficială din 2024, de pe teren propriu, în afară de De Jong, au mai înscris pentru SCM: Wolik (9 goluri), Alicia Gogîrlă (7), Hagman (4), Maidhof (4), Ljepoja (3), Băcăoanu (2), Zschocke (2), Grigore (1), Cholevova (1), Florica (1). La Brașov, cea mai prolifică jucătoare a fost Azenaide Carlos, cu șase goluri.