Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea a revenit pe locul 4 în Liga Florilor

Duminică, 26 februarie, SCM Rm. Vâlcea a disputat ultimul meci al iernii în Liga Florilor. A întâlnit, pe teren propriu, o echipă aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, Dacia Mioveni, care a obținut și câteva rezultate pozitive, în acest sezon. Avea patru victorii și o remiză în 16 meciuri, plus o calificare în sferturile Cupei României Râureni (obținută in-extremis, la aruncările de departajare, în fața divizionarei secunde Activ Prahova Ploiești). Dacia a încercat să-și vândă scump pielea în Sala Traian. ”Municipalele” nu s-au lăsat intimidate. Au reușit să-și îndeplinească obiectivul. Au condus pe toată durata primei reprize. Daria Bucur a deschis scorul. Marina Ilie a egalat. Cel mai mare avantaj pentru gazde, de patru goluri, s-a consemnat în minutul 21, când Glibko a marcat pentru 9-5. La pauză au fost trei în plus pentru Vâlcea, scor 13-10. Iryna a fost și de această dată principalul ”tunar” al SCM-ului. În 30 de minute a marcat de șapte ori din nouă aruncări. Patru au fost din 7 metri. Elghaoui a ajutat-o cu trei goluri. L-a înscris și pe ultimul al reprizei.

În partea secundă misiunea a devenit mai ușoară pentru gazde. Meciul s-a transformat într-un antrenament cu public. Argeșencele au mai înscris doar 9 goluri în ultimul mitan (3 din 7 metri). ”Roș-albastrele” au obținut un succes convingător, la diferență de 9 goluri. 28-19 a indicat tabela, la final.

A fost repriza niponei Asuka Fujita, care a punctat șase din cele 15 goluri din repriza a doua. În total, ”Fuji” a avut șapte goluri, Glibko – 9. Asma s-a oprit la 5, iar Bucur a contribuit la succes cu 4 goluri. Băcăoanu (2 goluri), Hansson (1) și-au mai trecut numele pe lista marcatoarelor. Pentru Mioveni au punctat: Krsnik (5), Beșleagă (3), Sărățeanu (3), Georgescu (3), Nițu (1), Vizuete (1), Cîrjan (1), Lazăr (1) și Milic (1).

Succesul cu Mioveni a readus trupa de la poalele Capelei pe locul 4 în Liga Florilor. Galeria Vâlcii a sărbătorit succesul, la final, alături de ”municipale”. Ultrașii au avut și un mesaj de mulțumire pentru Bent Dahl. Antrenorul SCM-ului a avut după meciul de la Bistrița un discurs acuzator la adresa diriguitorilor handbalului românesc după comunicatul transmis de președintele FRH prin care erau condamnate anumite comportamente ale suporterilor. Mai exact, în textul publicat Constantin Din spune, printre altele, că: ”Comportamentele jignitoare, agresive și antisociale vor fi sancționate ferm, conform legilor și regulamentelor aplicabile. Indiferent de echipa cu care se asociază persoanele care insultă, amenință, înjură sau au un comportament lipsit de fair-play în orice formă de manifestare, acestea vor avea interdicție în sălile unde se joacă handbal, iar cluburile vor răspunde pentru faptele acelor persoane asociate lor. Excesele care depășesc limitele de decibeli și poluarea fonică prin orice mijloace se interzic cu desăvârșire, incluzând vuvuzelele, zgomotele puternice produse de tobe și alte instrumente utilizate pentru a crea o atmosferă toxică”. Galeria Vâlcii nu a făcut deplasarea la Bistrița. La meciul cu Mioveni a mai afișat un banner sugestiv, pe lângă cel de mulțumire pentru reacția lui Bent Dahl: ”Decibelii vocilor noastre, FOBIA domniilor voastre”.

În Liga Florilor, SCM va reveni abia pe 14 martie. Merge la București, să înfrunte lidera din campionat, CSM. A doua parte a lunii lui mărțișor va fi extrem de solicitantă, cu jocuri grele atât în campionat, cât și în EHF European League. Următorul meci din Sala Traian este programat pe 18 martie. De la ora 17.00, Glibko și colegele sale vor da piept cu Nykobing (Danemarca).