Liga 6

SCM Rm. Vâlcea, la primul eşec în play-out-ul Superligii, după cinci victorii consecutive

În sezonul regulat, adică în 22 de etape, SCM Rm. Vâlcea a obţinut doar tei victorii şi o remiză în Superligă. A pierdut multe meciuri la diferenţe mari de scor, având cel mai slab golaveraj dintre toate cele 12 echipe participante în campionatul de Elită judeţean. În play-out, s-a schimbat, însă, situaţia şi pentru că nu s-a mai mizat pe aceeaşi jucători. S-a apelat la cei mai buni juniori din cadrul clubului. Formaţia coordonată acum de Viorel Ciofîcă a pierdut doar meciul inaugural, cu Olteţul Alunu, în deplasare, la limită, cu 3-2. Au urmat cinci victorii consecutive. „Municipalii” au câştigat cu scorul de 16-2 duelul cu CS Mădulari, s-au impus cu 9-4 la Pietrari, în faţa celor de la Minerul Costeşti, apoi au surclasat-o pe Olteţul Bălceşti (4-3), pe Olteţul Alunu (6-2) şi în cele din urmă, din nou pe CS Mădulari (6-2, în deplasare). Ziua de miercuri, 13 iunie, a fost, însă, cu ghinion pentru tinerii fotbalişti din Zăvoi. Pe terenul sintetic din cadrul Stadionului „Municipal”, în intermediară, SCM a pierdut cu scorul de 5-4 duelul cu Minerul Costeşti, care, astfel, şi-a luat revanşa pentru eşecul din turul play-out-ului. Formaţia antrenată de Răzvan Milosteanu a câştigat în Zăvoi cu scorul de 5-4. A condus tot timpul, însă mereu a fost egalată. A dat lovitura de graţie în prelungiri, în minutul 90+1 al partidei.
Deschiderea scorului s-a produs în minutul 26. Focaru i-a adus pe „mineri în avantaj”, iar Urucu a majorat avantajul oaspeţilor la 2-0 în minutul 31. Până la pauză, gazdele au restabilit echilibrul pe tabelă. Alexandru Târş şi Andreas Casoni au relansat meciul. La reluare, Andrei Croitoru a punctat pentru 3-2 în favoarea grupării din Costeşti, iar apoi, Robert Avram, din penalti a dus scorul la 4-2, însă un minut mai târziu (58), Victor Dican a redus din handicap. În minutul 65 era deja 4-4, Alexandru Tîrş trecându-şi din nou numele pe lista marcatorilor. „Cireaşa pe tort” pentru Minerul Costeşti a pus-o Andrei Croitoru, aşa cum spuneam, în prelungiri (5-4). Succesul o menţine pe formaţia primarului Toma Peştereanu pe primul loc în play-out. „Municipalii”, indiferent de rezultatul meciului de la Bălceşti, ultimul pentru ei, vor juca barajul pentru menţinerea în Superligă.