DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea, calificare matematică în sferturile EHF European League

Duminică, 13 februarie, în Sala Sporturilor ”Traian” din Rm. Vâlcea, a avut loc derby-ul din grupa D a EHF European League, între primele două clasate, Viborg și SCM, partidă contând pentru retur. Cele două formații nu s-au mai întâlnit în acest sezon, meciul tur fiind amânat de două ori, din cauza cazurilor de COVID-19 din cele două tabere.

După o pauză de câțiva ani, Jakob Vestergaard, fostul antrenor al Oltchim-ului, a revenit în polivalenta vâlceană. A fost primit bine de public. A reușit să obțină un punct din confruntarea cu Vâlcea. Întâlnirea dintre SCM și Viborg, o echipă de mare tradiție din handbalul european (multiplă campioană a Danemarcei și a Europei), pe care Oltchim a întâlnit-o și în finala Ligii Campionilor din 2010, s-a terminat la scorul de 30-30.

Oaspetele au deschis scorul în acest meci. Dahl (nu antrenorul, ci jucătoarea oaspetelor) a marcat. Gazdele au egalat, prin Nikolic, apoi Gonzalez și Liscevic au făcut ca Vâlcea să preia frâiele partidei (3-1). ”Municipalele” s-au menținut în avantaj până în minutul 10. Glibko a ratat trei atacuri, Viborg a profitat și a revenit la timonă (scor 5-6). S-a jucat de la egal la egal până aproape de finalul primei reprize. În minutul 27, trupa de la poalele Capelei a trecut din nou pe plus. Cristina Florica a punctat pentru 13-12. Fluierul de final le-a găsit, însă, tot pe daneze în avantaj. În ultima secundă, Enkerud a șutat printre două apărătoare și mingea a poposit în poartă: 14-15.

În debutul reprizei a doua, Viborg a mărit ecartul la trei goluri (14-17, 15-18), dar SCM a avut puterea să revină. Florica a egalat în minutul 37 și tot ea a readus Vâlcea în postura de a dicta ritmul (scor 20-19, în minutul 39). De la -3, SCM a ajuns să conducă la diferență de trei goluri. În minutul 49, Gonzalez a punctat pentru 26-23. Diferența s-a menținut până în minutul 55, când tabela indica 30-27 pentru roș-albastre. La 30-28, Glibko a avut golul victoriei în mână. Din postură de 1/1 cu portarul advers, a trimis mingea incredibil, în bară. S-a făcut 30-29, apoi Pedersen a egalat. A mai rămas un minut de joc. S-a scurs pe atacul Vâlcii. Dahl a cerut timp de odihnă. ”Municipalele” nu au găsit soluții pentru golul victoriei. Au mai beneficiat de o ultimă aruncare de la 9 metri. Liscevic a șutat în blocaj. Partida s-a încheiat la scorul de 30-30, rezultat care califică, matematic, în sferturile EHF European League ambele formații. Ultimele două meciuri, unul direct, în Danemarca, vor stabili cine merge mai departe de pe primul loc și cine de pe poziția secundă.

SCM Rm. Vâlcea poate da piept, în sferturi, cu Herning-Ikast, echipa de pe locul 3 din campionatul Danemarcei, situată peste Viborg în clasament sau Storhamar, vicelidera din Norvegia. Măgura Cisnădie pare ieșită din calcule, după ultima înfrângere și meciul cu Lada, pierdut la ”masa verde”.

În derby-ul grupei D, dintre SCM Rm. Vâlcea și Viborg, cea mai prolifică jucătoare vâlceană a fost Mireya Gonzalez, cu șapte reușite. Au mai punctat pentru trupa vâlceană: Glibko (6 goluri), Nikolic (5), Klicovac (3), Florica (3), Liscevic (3), Gorshenina (2), Dache (1).

Pentru Viborg au marcat: Jorgensen (9), Haugsted (6), Dahl (4), Pedersen (3), Enkerud (2), Frandsen (2), Hald (1), Rivas-Toft (1), Andersen (1), Hogdahl (1).

Viborg și SCM se vor întâlni din nou miercuri, 16 februarie, în Danemarca.