Liga 6

Scandal-monstru la Băbeni – DCM. „Am fost rugat să dau meciul… Am refuzat şi am fost jignit!”

DCM Rm. Vâlcea s-a impus cu scorul de 2-1, pe teren propriu, cu FC Băbeni. „Meciul” a început însă cu o săptămână mai devreme. Potrivit lui Dorinel Bălău, patronul echipei DCM, el ar fi fost rugat de antrenorul Marian Deaconescu să-i „dea meciul”. „Bineînţeles că am refuzat. Toată viaţa mea am fost un om corect. Mai bine mă retrag din fotbal, decât să fac măgării. La început, am crezut că glumeşte, dar am văzut, apoi, că, la meci, nici măcar nu m-a băgat în seamă. Noi am început partida cu doar 10 jucători, pentru că nu mi-au venit toţi la timp la stadion. FC Băbeni a deschis scorul, iar, în minutul 35, portarul nostru Laurenţiu Giumelea – omul meciului – a apărat un penalti, din care adversara noastră putea face 2-0. În a doua repriză, a intrat pe teren şi Alex Manu, care pur şi simplu a făcut spectacol. A dat două goluri, din scăriţă şi după o acţiune de mare campion, în care l-a driblat pe portarul advers şi am câştigat cu 2-1. La final, Gicu Deaconescu m-a înjurat şi m-a făcut Împuţitul Dracului. Am martori că m-a ameninţat! De nervi, am aruncat cu mingea în el. Am fost acuzat că am luat bani de la Orleşti. Numai aberaţii”, a declarat Dorinel Bălău. Contactat telefonic, Marian Deaconescu a declarat: „Sunt un om integru. Nu accept să îmi fie terfelită reputaţia. Sunt de 40 de ani în fotbal, respectat de multă lume. Totul a fost inventat de el. Am fost lovit de el, gest care nu are ce căuta pe terenul de fotbal. Felicit echipa adversă. De asemenea, îl felicit pe primarul din Drăgoeşti, Melente, care a calmat spiritele. În ceea ce-l priveşte pe Bălău, nu am nimic de zis la adresa lui”. (L.C.)