România, doar în excursie la Sao Paolo

oltchim sao paolo* în faza grupelor, cea mai lejeră de la Campionatul Mondial, prima reprezentativă a ţării noastre a obţinut două victorii, o remiză şi două înfrângeri

Echipa condusă de Radu Voina şi Luminiţa Dinu spera, la plecarea din România, că va reuşi să facă abstracţie de numeroasele absenţe din lot şi să aibă o comportare bună la Campionatul Mondial din Brazilia. România nu a impresionat, însă, până acum. A dovedit în unele momente că a plecat în Brazilia doar în excursie. S-a jucat în meciurile cu nişte reprezentative anonime în handbalul mondial, precum Cuba, Tunisia şi chiar Japonia – în faţa căreia a remizat, iar apoi a fost penalizată drastic de două grupări care şi-au anunţat candidatura la podiumul acestui Campionat Mondial. După două victorii şi o remiză în faţa out-sider-elor, România şi-a arătat limitele în faţa unor grupări cu pretenţii. Cu Brazilia, gazda competiţiei, handbalistele pregătite de Radu Voina au pierdut cu scorul de 33-28, iar în faţa Franţei, româncele s-au făcut de râs. Au intrat în istorie cu cel mai slab rezultat. Au pierdut partida cu selecţionata condusă de Olivier Krumbholz la diferenţă de 19 goluri, cu scorul de 20-39, înfrângerea drastică suferită făcând înconjurul lumii. Totuşi, după aceste rezultate, dezamăgitoare ţinând cont de renumele României, prima reprezentativă a ţării noastre s-a clasat pe locul 3 în grupa C şi a obţinut un culoar favorabil pentru sferturile de finală ale competiţiei. Pentru că nu a ocupat locul 1 în grupă, România a ratat şansa de a întâlni în optimi cea mai slabă echipă dintre cele posibile, pe Coasta de Fildeş, dar i-a fost sortită Croaţia, o echipă accesibilă, pe care elevele lui Radu Voina au întâlnit-o luni seara, după închiderea ediţiei.

„Chimista” Marija Jovanovic a ieşit din competiţie

Duminică seara s-au desfăşurat o parte dintre meciurile programate pentru optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin. Marile favorite, Rusia şi Norvegia, au acces fără probleme în sferturi, trecând la pas de Islanda, respectiv Olanda. Urmând Islanda şi Olanda, Coreea de Sud a plecat şi ea acasă după ce a cedat în faţa Angolei la doar un gol diferenţă, scor 29-30. Într-un alt meci, Muntenegru – Spania, poate cel mai echilibrat al optimilor din punctul de vedere al valorii cunoscute a celor două reprezentative, s-au impus ibericele. Muntenegru – Spania s-a încheiat la scorul de 19-23 şi astfel singura stranieră din lotul Oltchim-ului prezentă la Mondialul din Brazilia, Marija Jovanovic, a părăsit competiţia. De menţionat este şi faptul că Norvegia va fi, în sferturi, adversara formaţiei care s-a impus aseară (luni, 12 decembrie, după închiderea ediţiei) în partida România – Croaţia.