Regal fotbalistic în Zăvoi: peste 300 de copii au participat la Cupa Imnului

Sâmbătă, 28 iulie şi duminică, 29 iulie, pe stadionul „Municipal” din Zăvoi (atât pe sintetic, cât şi pe terenul mare), s-a desfăşurat Cupa Imnului la fotbal pentru copii. A fost un adevărat regal fotbalistic. Nici măcar vremea nu a stricat spectacolul la care au contribuit din plin peste 300 de copii. 26 de echipe s-au înscris la turneu. Au fost competiţii pentru grupele de 2006, 2008 şi 2009. La grupa de 2006 au participat echipele: SCM 1 Rm. Vâlcea, Real Star Bucureşti, ALMA Sibiu, Real Bradu, Athletic Slatina, SCM 2 Rm. Vâlcea, FC Voluntari, LPS Tg. Jiu, Sparta Bucureşti şi ISport Rm. Vâlcea. Acestea au fost împărţite în două grupe. Turneul a fost câştigat de LPS Tg. Jiu, care a jucat finala duminică seara, contra trupei lui Marius Pufu, SCM Rm. Vâlcea. Andu Popolan şi colegii lui au pierdut întâlnirea în ultima fază. Gorjenii au marcat pentru 2-1 chiar înaintea fluierului de final al meciului. Aici, locul 3 a fost ocupat de Alma Sibiu, în timp ce pe 4 s-a regăsit Sparta Bucureşti. Cel mai bun jucător al Cupei Imnului, de la grupa de 2006 a fost considerat Luca Turcu, de la SCM Rm. Vâlcea. Trofeul pentru cel mai bun portar i-a revenit lui Mihai Chirca, de la LPS Tg. Jiu. Tot din echipa campioană a provenit şi cel mai bun marcator: Marius Miruţă.
La 2009 au participat opt echipe: SCM 1 Rm. Vâlcea, Real Star Bucureşti, FC Voluntari, Athletic Slatina, SCM 2 Rm. Vâlcea, Real Bradu, Sparta Bucureşti, Hidro Rm. Vâlcea. Cea mai bună a fost Athletic Slatina. Locul secund a fost ocupat de CS Hidro Rm. Vâlcea, iar pe ultima treaptă a podiumului s-a regăsit SCM Rm. Vâlcea. Cel mai bun portar a fost Denis Udrea, de la Athletic Slatina, iar cel mai bun jucător – Andrei Filea, de la aceeaşi echipă. Trofeul de golgheter a ajuns la fiul lui Marius Pufu şi nepotul lui Alin Pufu, Nicholas Pufu, de la SCM Rm. Vâlcea.

SCM Rm. Vâlcea a câştigat competiţia la grupa de 2008

La întrecerea dedicată grupei de 2008 s-au înscris opt echipe: SCM Rm. Vâlcea, AS Juniorul Rm. Vâlcea, Sarmigetica Rm. Vâlcea, Athletic Slatina, Juniorul Bucureşti, CFR Simeria, Academia „Gică Popescu” şi Hidro Rm. Vâlcea. Pe primul loc s-a clasat trupa lui Alin Pufu, SCM Rm. Vâlcea. Vicecampioană a fost o altă formaţie vâlceană, respectiv CS Hidro. Locul 3 a fost ocupat de Academia „Gică Popescu”, în timp ce pe 4 s-a regăsit AS Juniorul Rm. Vâlcea. La această categorie, toate premiile individuale au ajuns la jucătorii campioanei, SCM. Fredi Duiculete a fost desemnat golgheter, Andrei Ionică a primit titlul de cel mai bun jucător al turneului, iar Luca Crăciun, pe cel dedicat celui mai bun portar. La capătul celor două zile de competiţie, pline de emoţie, lacrimi şi toate trăirile din lume posibile, cei mici au fost recompensaţi de organizatori cu dulciuri, răcoritoare, cupe, diplome şi medalii. Premierea a fost oficiată de Marius Ţuca, Gabi Băjan, Jean Turmacu şi Sergiu Radu. Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu a trecut prin Vâlcea, dar nu s-a putut opri în Zăvoi. În schimb, pe „Municipal” a ajuns directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă. La buna desfăşurare a Cupei Imnului au contribuit Primăria Râmnicului, clubul SCM, dar şi sponsorii Carrefour, respectiv Boromir. (S.S.)