Box

Pugilistul Ciprian Dumitru a câştigat titlul naţional la nivel de juniori

Între 7 şi 12 august, la Tg. Jiu, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Box pentru Juniori. După ce a câştigat Cupa României, vâlceanul Ciprian Dumitru a reuşit să triumfe şi la Naţionale. Sportivul pregătit de Gheorghe Mugescu, la ACS Flacăra Horezu, a cucerit titlul naţional la categoria 48 de kilograme, unde au participat 13 sportivi. Ciprian a boxat în patru meciuri. În prima partidă a învins chiar un vâlcean, pe unul dintre foştii săi colegi, Mihai Văduva. În cel de-a doilea meci s-a impus în faţa unui pugilist din Câmpulung Muscel, apoi l-a eliminat pe unul dintre sportivii pregătiţi la clubul lui Titi Tudor, de la Ploieşti. În finală, Ciprian Dumitru a câştigat în faţa lui Costel Ruţă, de la Reşiţa. Ciprian este elev al Liceului „Constantin Brâncoveanu”, din Horezu. E în clasa a X-a. Face box de patru ani. În afara performanţelor din acest an, a mai reuşit să câştige două titluri naţionale la categoria sa, dar şi două cupe ale României, în 2014 şi 2015, iar în 2016 a cucerit bronzul la Campionatul Naţional de Juniori. De asemenea, în palmares mai are multe alte trofee, obţinute la diverse competiţii care s-au desfăşurat, de-a lungul timpului, în ţară. „Ciprian este un băiat muncitor. Are o ambiţie foarte mare şi atitudinea lui m-a determinat şi pe mine să mă implic şi să mă dedic în totalitate pentru a-l ajuta în procesul de pregătire, să obţină rezultate bune, să crească în valoare. Performanţa cere sacrificii, iar el a fost dispus de la început să le facă. Majoritatea timpului şi l-a petrecut în sala de box. Practic, nu a avut copilărie şi tocmai de aceea merită tot ce i se întâmplă acum. Îl felicit pentru acest an foarte bun, în care a câştigat şi Cupa, şi Campionatul”, a transmis Gheorghe Mugescu, antrenorul lui Ciprian Dumitru, de la ACS Flacăra Horezu.

Elevul lui Gheorghe Mugescu va reprezenta România la Europenele din Bulgaria

Performanţele înregistrate în acest an i-au asigurat lui Ciprian Dumitru şi prezenţa la lotul naţional de juniori. În septembrie, boxerul de la ACS Flacăra Horezu va reprezenta România la Campionatul European pentru juniori, din Bulgaria. El s-a alăturat deja lotului naţional, la Călăraşi. În perioada premergătoare Europenelor, Ciprian va disputa câteva meciuri de verificare, la Tiraspol, în Republica Moldova. „Ciprian şi-a văzut visul împlinit. Va avea ocazia să boxeze pentru România la o competiţie majoră, respectiv Campionatul European. La cum îl cunosc, va da totul pentru a se întoarce din Bulgaria cu o medalie. Ar fi ceva extraordinar pentru noi”, a mai spus Gheorghe Mugescu. (S.S.)