Liga 6

Posada Perişani, specialista Cupei României, a câştigat din nou trofeul pus în joc de AJF

Miercuri, 7 iunie, s-a desfăşurat finala fazei judeţene a Cupei României, între Posada Perişani şi Voinţa Orleşti. Practic, a fost o reeditare a ediţiei de anul trecut, de la Popeşti, când aceleaşi echipe şi-au disputat trofeul pus în joc. Atunci, a câştigat Posada cu scorul de 4-2.
Şi de această dată, meciul a fost câştigat tot de trupa din Ţara Loviştei, care s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa orleştenilor. Cu un minut înainte de pauză, echipa pregătită de Dumitru Teleşpan a rămas în inferioritate numerică. Ciuculan a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Părea că misiunea Posadei de a câştiga un nou trofeu va fi imposibilă, însă în prelungirile primei reprize s-a schimbat situaţia. Paşoi şi-a adus echipa în avantaj.
În partea secundă, jucătorii Voinţei au încercat să profite de omul în plus şi să treacă la conducerea jocului, dar în zadar. În minutul 83, căpitanul Posadei, Ciprian Dinu, după o centrare perfectă, din lovitură liberă, a marcat cu capul şi a închis, practic, meciul: 2-0. Aceasta a fost cel de-al treilea trofeu al Cupei României câştigat de Posada Perişani.