Olteţul Alunu, singura echipă fără victorie în campionat

Etapa de sâmbătă, 26 septembrie, n-a fost cu noroc pentru nou-promovata Olteţul Alunu, care a ajuns „lanterna roşie” din clasamentul Ligii. Acest lucru s-a întâmplat întrucât formaţia susţinută de primarul Boeangiu a suferit un nou eşec, de această dată în faţa celor de la AS Mihăeşti. Înaintea acestei runde avea doar un punct (obţinut din partida cu Cozia), graţie căruia o depăşea în clasament pe Flacăra Horezu, însă formaţia lui Vicenţiu Marinescu a reuşit să spargă gheaţa, a obţinut trei puncte în etapa disputată în week-end-ul trecut, astfel că a părăsit ultimul loc din eşalonul de elită judeţean, cedându-l celor de la Alunu.

Olteţul a sperat că-şi va îmbunătăţi situaţia după ce se va impune pe terenul celor de la Mihăeşti. Încrederea era dată de faptul că echipa antrenată de Ion Lazăr nu trece printr-o perioadă foarte bună, fiind departe de forma din trecut, cauză a restructurării lotului produsă în inter-sezon. Speranţele i-au fost, însă, spulberate încă din prima repriză când gazdele au reuşit deschiderea scorului prin Romeo Andrei. AS Mihăeşti s-a păstrat în avantaj până prin minutul 70, când misiunea i s-a uşurat. Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, un jucător fiindu-le eliminat pentru proteste şi injurii la adresa arbitrului Petre Mihai. Mai exact proteste la o decizie pe care, susţin cei din Alunu, centralul n-a luat-o, deşi s-ar fi impus. Cosmin Văduva a solicitat cel puţin acordarea unei lovituri libere, dacă nu şi cartonaş roşu pentru un mihăeştean care l-ar fi lovit puternic cu cotul, provocându-i sângerarea. Arbitrul a considerat că jocul poate continua, stârnind furia jucătorului din Alunu, eliminat pentru că l-a înjurat pe central. Dată fiind situaţia, formaţia lui „Mara” n-a mai probleme în a se impune. Spre finalul partidei Bîzgan a dus scorul la 2-0, astfel că AS Mihăeşti s-a putut bucura pentru cea de-a doua victorie din acest sezon. (C.M.)