Flacăra Horezu dă semne de revenire

Marinescu_Vicentiu08După desfăşurarea primelor cinci etape din actualul sezon al Ligii a IV-a, Flacăra Horezu nu reuşise să obţină nici măcar un punct din întâlnirile pe care le-a avut. Situaţia s-a schimbat, însă, după etapa de sâmbăta trecută, când formaţia lui Vicenţiu Marinescu a obţinut prima victorie în noua formulă. Având o echipă cu o medie de vârstă de 20 de ani, Marinescu a declarat încă din start că n-are pretenţii prea mari de la acest campionat. Se aştepta totuşi să reuşească să pună mai multe probleme adversarelor sale. N-a reuşit, asta şi pentru că, o dată cu trecerea timpului, pe fondul lipsei de rezultate pozitive, tinerii jucători de la Flacăra şi-au pierdut încrederea.

Moralul le-a fost, însă, ridicat, în acest week-end, victoria obţinută în faţa celor de la Nova Turist având darul de a-i descătuşa din acest punct de vedere. Deşi a aliniat cinci juniori în teren, Flacăra n-a întâmpinat probleme cu Nova Turist. A controlat jocul, şi-a creat ocazii şi a marcat de trei ori. Prima dată prin Florin Porumbescu, avantajul fiindu-i majorat până în pauză de Dragoş Văduva. La puţin timp de la reluare, pentru 3-0 a punctat Lucian Chiriţă, însă diferenţa de scor din acel moment al jocului a părut insuficientă pe final pentru Flacăra, asta şi datorită schimbărilor efectuate în tabăra gazdelor. În minutul 70, Florin Ban a redus din handicap, iar apoi Antonescu a marcat pentru 3-2. Nova Turist n-a mai avut, însă, puterea de a egala. Jocul s-a încheiat la acest scor, astfel că Flacăra Horezu s-a putut bucura de primul succes din campionat. (Simona SIMA)