Fără categorie

Oltchim n-a avut probleme cu HCM Roman

Oltchim-Deva1• campioanele României s-au impus fără probleme în faţa trupei antrenate de un tehnician care a trecut cândva şi pe la Vâlcea, Cornel Bădulescu

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a trecut în cont cea de-a treia victorie consecutivă din actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. La mijlocul săptămânii trecute, mai precis miercuri, 16 septembrie, campioanele României au dispus de HCM Roman în Sala Traian, la capătul unui meci pe care l-au controlat de la un capăt la celălalt, cu scorul de 35-23 (17-8). Aşa cum era de aşteptat, partida a fost la discreţia echipei vâlcene, valoarea şi experienţa handbalistelor de la Oltchim spunându-şi în mod clar cuvântul.

Totuşi, chiar dacă scorul de pe tabela de marcaj nu a evidenţiat acest lucru, echipa antrenată de Cornel Bădulescu a oferit „galacticelor” o replică dârză. Jucătoarele pregătite de Radu Voina şi Aurelian Roşca au început meciul fără să forţeze prea mult. Deşi vâlcencele au preluat conducerea încă din startul partidei, în primul sfert de oră adversarele au reuşit să menţină echilibrul pe tabela de marcaj. Astfel, în minutul 18, Oltchim conducerea doar cu 10-6, o diferenţă de scor mult sub ceea ce şi-au imaginat cele câteva sute de spectatori prezenţi în tribune. Finalul reprizei a fost cu totul diferit. Campioanele ţării au apăsat serios pe acceleraţie, contraatacurile au mers din nou perfect, iar la pauză diferenţa a crescut la nouă goluri: 17-8. În repriza secundă, profitând de faptul că aveau un avantaj concludent pe tabela de marcaj, tehnicienii Oltchim-ului şi-au permis să ruleze întregul lot de jucătoare convocate pentru această partidă. În aceste condiţii, handbalistele de la HCM Roman au reuşit să limiteze proporţiile scorului şi să plece de la Vâlcea cu fruntea sus. Rezultatul final (35-23 în favoarea „galacticelor”) ne scuteşte însă de alte comentarii.
Au marcat pentru Oltchim: Ramona Maier (7 goluri), Ionela Stanca (6), Adriana Ţăcălie (3), Cristina Neagu (3), Clara Vădineanu (3), Patricia Vizitiu (3), Adina Fiera (2), Gabriella Szucs (2), Oana Manea (2), Valentina Ardean (2), Iulia Puşcaşu (1) şi Roxana Gatzel (1).

Mihaela Tivadar, ca în vremurile bune

Cea mai prolifică jucătoare a echipei antrenate de Cornel Bădulescu a fost Mihaela Tivadar, o handbalistă care a îmbrăcat şi tricoul Oltchim-ului, în sezonul 2006-2007. Pentru că la vremea respectivă nu a dat randamentul scontat la Vâlcea, motiv pentru care a prins foarte greu echipa în „era Tadici”, Tivadar a fost nevoită să-şi găsească un alt angajament. Vicecampioană mondială cu naţionala României la turneul final din Rusia (din 2005), actuala jucătoare de la HCM Roman a plecat peste hotare, la Elda Prestigio, în Spania, de unde a revenit în ţară chiar în această vară. În partida desfăşurată săptămâna trecută în Sala Traian, Tivadar a arătat că nu şi-a pierdut deloc talentul de odinioară, acela de a marca goluri spectaculoase, imparabile, care-a propulsat-o mai întâi la Rulmentul Braşov, iar apoi la Oltchim Rm. Vâlcea. Ex-vâlceanca a înscris de 9 ori în poarta campioanei României şi a contribuit astfel din plin la micşorarea diferenţei de scor de pe tabela de marcaj.

Voina, nemulţumit de evoluţia unor jucătoare

Chiar dacă elevele sale au dispus fără probleme de HCM Roman, cu gândul la viitoarele meciuri din Liga Campionilor, antrenorul Oltchim-ului, Radu Voina, şi-a exprimat nemulţumirea în privinţa modului în care unele dintre jucătoare au abordat această partidă. „Victoria noastră nu a fost pusă nici un moment la îndoială. Sunt mulţumit de rezultat, însă nu şi de evoluţia unora dintre jucătoare. O parte dintre cele care au intrat pe teren au tratat această partidă cu o oarecare relaxare, un lucru deloc bun în perspectiva parcursului greu care ne aşteaptă în acest sezon. Mă deranjează acest aspect, pentru că în opinia mea, indiferent de adversarul întâlnit, consider că toate trebuie să muncească la fel”, a afirmat Voina, care nu a dorit însă să le şi nominalizeze pe fetele „corigente”.

Bădulescu, conştient de forţa echipei vâlcene

De partea cealaltă, antrenorul Cornel Bădulescu s-a declarat satisfăcut de faptul că jucătoarele pe care le pregăteşte la HCM Roman au izbutit să se ridice adesea la valoarea mult mai titratelor lor adversare. „Eram conştienţi că vom avea un meci dificil la Vâlcea. Când am pregătit acest meci, am pornit de la ideea că Oltchim şi-a propus anul acesta câştigarea Ligii Campionilor, iar în faţa unei asemenea echipe este foarte greu să rezişti. Dincolo de rezultatul final consemnat, meciul din teren a arătat însă altfel. În primele 20 de minute ale primei reprize scorul a fost foarte strâns, dar, spre final, handbalistele vâlcene au reuşit să se distanţeze. Sunt mulţumit pentru că am făcut un meci bun, frumos. Poate că am fi jucat mult mai bine, dacă nu am fi avut câteva jucătoare accidentate din lotul de bază”, a declarat Bădulescu după meciul din Sala Traian.

Pauză în Liga Naţională

De săptămâna trecută, Liga Naţională de handbal feminin a intrat într-o mică vacanţă. Pauza din campionatul intern se datorează pregătirilor echipei naţionale a ţării noastre, care va fi prezentă, în perioada 22-27 septembrie, la Cupa Mondială din Danemarca. Următoarea etapă din cadrul Ligii Naţionale va avea loc abia sâmbătă, 3 octombrie, atunci când Oltchim Rm. Vâlcea va evolua în deplasare, la Buzău, împotriva echipei locale, HCM Hidroconcas.

HCM Baia Mare, lider surprinzător

După desfăşurarea primelor trei runde din actuala ediţie a campionatului intern, lideră în ierarhia la zi a Ligii Naţionale este – surprinzător, de ce nu? – echipa HCM Baia Mare. Jucătoarele maramureşene au acumulat maximum de puncte (6) şi beneficiază de un golaveraj superior Oltchim-ului: +31, faţă de +30. Locul al treilea pe podium este ocupat de Rulmentul Braşov, trupa antrenată de Herbert Muller având de asemenea trei victorii, însă la diferenţe de scor mult mai mici în raport cu primele două clasate din Liga Naţională.