Oltchim, în cădere liberă!

Voina Radu* elevele lui Radu Voina au pierdut în Liga Naţională după trei ani de invincibilitate

* Universitatea Jolidon Cluj a produs surpriza anului în handbalul feminin românesc, reuşind să se impună în faţa campioanelor cu scorul de 29-27

Săptămâna luminată a fost destul de întunecată pentru campioanele României, care, la puţin timp după excluderea din Liga Campionilor, au fost nevoite să suporte un nou eşec. Într-o atmosferă incendiară, creată de cei aproape 2500 de ardeleni prezenţi în Sala Sporturilor din Cluj, în faţa unui adversar de nivelul celor întâlniţi în competiţia europeană supremă, Oltchim a cedat. Deşi părea capabilă să ţină ritmul în faţa gazdelor, campioana României s-a văzut nevoită, după 60 de minute de joc, să accepte prima înfrângere din campionatul intern, după mai bine de trei ani de invincibilitate. Precedentul eşec din Liga Naţională data din februarie 2009, atunci când chimistele au fost surclasate de rivala din acea perioadă, Rulmentul Braşov. De atunci şi până în prezent, chimistele nu au mai suferit decât un semi-eşec (31-31, în urmă cu un an), în faţa aceleaşi echipe în faţa căreia s-au aplecat acum, Universitatea Jolidon Cluj, formaţie pregătită de Gheorghe Covaciu. Derby-ul din Ardeal se anunţa de această dată interesant, însă nici măcar cei mai înfocaţi suporteri clujeni probabil nu se aşteptau ca Oltchim să piardă la poalele Feleacului. Oltchim le-a permis, însă, să se bucure de o minune în săptămâna luminată. După o primă repriză echilibrată, în care, însă, Oltchim a dat senzaţia că poate controla jocul şi dicta ritmul, a urmat o repriză secundă de coşmar pentru vâlcence şi de pus în ramă pentru ardelence. Deşi conduse la pauză cu două goluri (15-13 pentru Oltchim), Senocico şi compania nu au renunţat nici un moment la ideea de a face un joc bun şi a oferi o replică pe măsură campioanelor. Nici măcar atunci când elevele lui Voina au reuşit să se distanţeze la patru goluri (19-15 în minutul 36 şi 20-16, în minutul 38). Şi-a intrat în rol Clara Vădineanu, ale cărei reuşite au dat aripi formaţiei clujene. În minutul 43, Andreea Petean avea să restabilească egalitatea dintr-o lovitură de la 7 metri (scor 20-20) şi astfel să dea o altă turnură jocului. Imediat, Chintoan a adus-o pe Universitatea la timonă, pentru prima dată în repriza secundă: 22-21. Din acest moment, clujencele n-au mai cedat iniţiativa. S-au distanţat chiar la patru goluri (26-22 în minutul 52), iar apoi au ţinut cu dinţii de rezultat. Chimistele au reuşit să reducă din handicap şi să facă finalul cu adevărat incendiar. Cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, elevele lui Voina se aflau la doar un gol în spatele gazdelor (28-27). În ultimele secunde s-au precipitat, însă, au greşit în ofensivă, iar Universitatea a profitat şi s-a impus până la urmă cu scorul de 29-27, realizând astfel o surpriză de proporţii, care afectează doar blazonul formaţiei chimiste, nu şi ierarhia din Liga Naţională. Chiar şi cu acest eşec, Oltchim se păstrează în fruntea clasamentului din campionatul intern, iar poziţia nu îi este ameninţată, deocamdată, de nimeni.
Pentru Oltchim au înscris în partida de la Cluj: Băbeanu (4), Nechita (4), Vetkova (3), Meiroşu (3), Ozel (3), Managarova (3), Ardean (2), Chirilă (2), Brădeanu (2), Curea (1). Universitatea Cluj a punctat prin: Vădineanu (7), Senocico (7), Chintoan (6), Dincă (4), Tetean (2), Paraschiv (2), Oltean (1).