Volei

Petricevic l-a învins iarăşi pe Achim

BC Rm. Vâlcea – Elba Timişoara 74-90

În primul meci în care BC Rm. Vâlcea a putut fi urmărită în direct de întreaga ţară prin intermediul postului de televiziune Telesport, care transmite de regulă partide din Diviziile A de baschet feminin şi masculin, jucătorii pregătiţi de Cristian Achim nu s-au făcut deloc de râs, ba chiar au arătat că sunt o formaţie care merită să evolueze şi-n sezonul viitor în elită. Fără sârbul Voljslav Ilic (accidentat) şi cu Aleksandr Belanovic evoluând practic într-un picior după problemele medicale pe care le-a acuzat după meciul de la Oradea (a fost vorba de o entorsă), dar care s-a străduit să reziste pe teren până la final, vâlcenii au contat doar în primul şi-n ultimul sfert, pe care le-au şi câştigat (17-12 şi respectiv 25-14). În rest, Elba Timişoara s-a aflat la cârma jocului şi s-a impus categoric în celelalte două sferturi (în al doilea cu 29-14, în al treilea cu 35-18).

Cu moralul ridicat după victoria de la Oradea (prima după 12 meciuri pierdute), baschetbaliştii antrenaţi de Cristian Achim au avut un debut de meci excelent, iar la finele primului sfert conduceau cu 17-12. Din minutul 11 însă, bănăţenii au preluat iniţiativa şi s-au desprins încet-încet pe tabela de marcaj. Astfel, la pauză, BC Rm. Vâlcea era condusă de Elba Timişoara cu 41-31. Nici după revenirea de la vestiare, lucrurile nu s-au schimbat, ci dimpotrivă, au accentuat dominarea echipei vizitatoare, care-a mărit diferenţa până la 28 de puncte (64-36). Până la urmă, la finele sfertului al treilea, scorul avea să fie net favorabil oaspeţilor: 76-49. Elevii lui Cristian Achim şi-au revenit din pumni în ultimele 10 minute de joc, atunci când s-au apropiat ameninţător până la 82-70 (în minutul 37). Jucătorii de la Elba Timişoara au avut însă maturitatea necesară pentru a nu scăpa meciul din mână şi s-au impus la final cu 90-74.
Punctele echipei vâlcene au fost marcate de Aleksandr Belanovic (16), Dejan Mladenovic (14), Işleam Şenai (13), Silviu Lupusavei (11), Eugeniu Melnic (9), Vasile Ştefan (7), Rareş Paşca (2) şi Gabriel Hallai (2).

7-1 pentru Elba în meciurile directe

S-a confirmat încă o dată supremaţia pe care Elba Timişoara o are faţă de BC Rm. Vâlcea. Dintre cele opt meciuri directe care s-au jucat după ce gruparea vâlceană a promovat în Divizia A, doar unul a revenit echipei antrenate de Cristian Achim. Este vorba de partida din manşa tur a Cupei României de anul trecut, jucată în Sala Traian. În acest sezon, toate cele patru meciuri disputate între cele două echipe (două în Divizia A şi alte două în Cupa României) au revenit de fiecare dată bănăţenilor. Altfel, întâlnirea cu Elba Timişoara a fost una cu un caracter special dacă ţinem cont de faptul că în vara trecută conducătorii clubului vâlcean au dorit să-l aducă pe banca tehnică pe antrenorul sârb Dragan Petricevic. Acesta a declinat oferta la vremea respectivă şi l-a recomandat pe bosniacul Ozren Seleskovic, demis însă după primele cinci runde din actualul sezon.

Vâlcenii mai joacă doar acasă

Meciul cu Elba Timişoara a fost primul dintr-o serie de patru meciuri pe care vâlcenii le vor disputa în Sala Traian la finele acestui sezon regulat. Practic, echipa antrenată de Cristian Achim nu mai are de disputat nici o partidă în deplasare. După întâlnirea cu echipa lui Dragan Petricevic vor mai urma cele cu grupările BC Tg. Mureş, Gaz Metan Mediaş şi BC Târgovişte.

Sâmbătă, cu BC Tg. Mureş

În etapa a 24-a a sezonului, BC Rm. Vâlcea va întâlni BC Tg. Mureş. Meciul este programat a se disputa sâmbătă, 22 martie, de la ora 17.00, în Sala Traian. Oaspeţii şi-au asigurat în proporţie de 90 la sută un loc în play-off, iar la Rm. Vâlcea vin să-şi confirme valoarea. La BC Rm. Vâlcea este foarte posibilă reintrarea sârbului Voljslav Ilic.