Volei

Nici o surpriză

CSŞ-LMK Sf. Gheorghe – CET Govora 63-43

La finele săptămânii trecute, echipa vâlceană de baschet feminin CET Govora a disputat în deplasare unul dintre cele mai importante meciuri din actualul sezon al Diviziei A. Jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma au întâlnit CSŞ-LMK Sf. Gheorghe, o grupare cu pretenţii la un loc pe podiumul campionatului intern. Din păcate pentru suporterii formaţiei noastre, Florina Diaconu, Raluca Ungureanu şi celelalte baschetbaliste vâlcene nu au reuşit nici de această dată să iasă din pasa neagră în care-au intrat de câteva etape, fiind învinse cu 63-43, dar diferenţa din finalul partidei nu reflectă întru totul realitatea din teren. Jocul a fost unul cât se poate de disputat, iar CET Govora a dat impresia că poate să obţină un rezultat pozitiv din această deplasare cât se poate de grea.

Gazdele au condus ostilităţile pe teren încă din primele minute, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Astfel, a fost 11-7 după primul sfert, iar ulterior, la pauză, 31-22, un rezultat care totuşi dădea speranţe echipei vâlcene într-o răsturnare spectaculoasă de scor în a doua jumătate a meciului. La reluare însă, baschetbalistele din Sf. Gheorghe, care-au avut în Monica Brosovszky-Boriga (fostă la Târgovişte) principala armă de lance, s-au desprins decisiv în al treilea sfert (48-30). Deşi au încercat să revină în joc, vâlcencele nu au mai izbutit acest lucru, tot gazdele câştigând şi ultimul sfert, astfel că şi rezultatul final le-a fost favorabil: 63-43.

Vâlcencele, la al treilea eşec consecutiv

Înfrângerea de la Sf. Gheorghe este cea de-a treia consecutivă pentru CET Govora. Ultima victorie în campionat datează din 17 noiembrie, atunci când vâlcencele s-au impus la Oradea cu 75-65. De atunci, baschetbalistele pregătite de soţii Toma au capotat acasă cu Alexandria, în deplasare la Arad şi Sf. Gheorghe. Este de menţionat faptul că în runda precedentă CET Govora nu a jucat, meciul cu Sportul Studenţesc fiind amânat.
În total, în cele 9 meciuri jucate până acum în Divizia A, CET Govora are la activ patru înfrângeri. Culmea, toate fiind consemnate la diferenţe de 20-21 de puncte. Cele două de pe teren propriu la 21 de puncte (46-67 cu „U” Trustul CRE Cluj-Napoca şi 48-59 cu CST Alexandria), iar partidele din deplasare la 20 de puncte (51-71 la BC ICIM Arad şi 43-63 la CSŞ-LMK Sf. Gheorghe). Ciudată simetrie, nu-i aşa?
Altfel, perioada deloc fastă pe care o traversează CET Govora este evidenţiată şi de un alt aspect: numărul de puncte marcate. La Sf. Gheorghe vâlcencele şi-au bătut propriul record negativ de eficacitate (care data din meciul cu CST Alexandria), doar 43 de puncte înscrise în 40 de minute de joc. Semn că încă mecanismul nu funcţionează la turaţie maximă sau cel puţin nu aşa cum îşi doresc suporterii, dar mai ales conducătorii şi sponsorii echipei, care-au depus eforturi considerabile, în primul rând de ordin financiar, pentru a aduce la Vâlcea o pleiadă de vedete în vara trecută.

Someşul Dej, iar apoi Sportul Studenţesc

Până la finele anului, CET Govora mai are de disputat alte două meciuri, ambele pe teren propriu, în Sala Traian, aşa că este de aşteptat ca şirul victoriilor să se reia. Mai întâi, miercuri, 19 decembrie, în ultima rundă a turului Diviziei A, echipa pregătită de soţii Mihai şi Antoaneta Toma va întâlni Someşul Dej, un meci în care nu se pune decât problema scorului. Partida va începe la ora 15.00, intrarea în Sala Traian fiind liberă. Ulterior, sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 17.00, baschetbalistele govorene vor înfrunta Sportul Studenţesc Bucureşti, într-un meci restanţă din etapa a 9-a, amânat la vremea respectivă deoarece în Polivalenta vâlceană se lucra intens pentru amenajarea sălii în vederea somptuosului Bal al Primăriei.