Volei

Trupa lui Seleskovic a debutat cu dreptul în Divizia A

Cuadripol Braşov – BC Rm. Vâlcea 57-66
• după succesul din Cupa României, vâlcenii au învins Braşovul şi-n campionat

Revanşă! Acesta era cuvântul de ordine la Braşov după eşecul suferit iniţial în Cupa României în faţa echipei BC Rm. Vâlcea. Cu acest lucru nu au fost însă deloc de acord jucătorii pregătiţi de Ozren Seleskovic şi Cristian Achim, care-au reuşit să se impună şi-n runda inaugurală a Diviziei A împotriva grupării care anul trecut ne-a trimis la turneul de promovare-retrogradare. De data aceasta, succesul s-a conturat mai greu, abia în ultimul sfert, asta după ce băieţii lui Dan Calancea au condus ostilităţile pe teren timp de 30 de minute.

Ce-i drept, nici jucătorii vâlceni nu s-au lăsat mai prejos în primele trei sferturi, reuşind să menţină un rezultat strâns în faţa unei echipe braşovene întărită în pauza competiţională cu patru americani. Iar atunci când gazdele au scăzut din turaţie, în ultimele 10 minute de joc, elevii bosniacului Seleskovic au lovit decisiv şi s-au desprins în învingători.
Cu o echipă schimbată din temelii faţă de sezonul trecut (din formula de bază au făcut parte cinci jucători transferaţi în această vară – Şenai, Miskovic, Cika, Kijac şi Mladenovic), BC Rm. Vâlcea a rezistat cu brio în faţa unei săli arhipline. Braşovenii au condus cu 16-14 după primul sfert, apoi au intrat la vestiare cu un avantaj ceva mai mare (35-28), însă după pauză baschetbaliştii lui Seleskovic şi Achim au revenit încet, dar sigur, şi au izbutit să egaleze după cel de-al treilea sfert (48-48), iar ulterior să şi obţină victoria cu scorul de 66-57.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Dejan Mladenovic (18 puncte), Şenai Işlean (13), Dejan Miskovic (10), Vojislav Ilic (10), Dragoş Andrei (5), Zoran Cica (4), Silviu Lupusavei (4) şi Marko Kijac (2).

S-a accidentat Dragoş Andrei

Duelul din runda inaugurală a Diviziei A s-a dovedit a fi cu ghinion pentru Dragoş Andrei, care s-a accidentat grav la gleznă în finalul partidei. Încă nu se ştie exact cât timp va trebui să stea pe tuşă tânărul baschetbalist al echipei vâlcene.

Meci tare în Sala „Traian”
* miercuri, 10 octombrie, de la ora 18.00, BC Rm. Vâlcea întâlneşte Dinamo Bucureşti

În a doua etapă a Diviziei A, echipa lui Seleskovic şi Achim va da piept cu una dintre grupările de elită ale campionatului intern: Dinamo Bucureşti. Meciul se va disputa miercuri, 10 octombrie, de la ora 18.00, în Sala „Traian” şi va fi condus de o brigadă de arbitri din care vor face parte Ciprian Stoica, Alin Roşu şi Sefer Bedir. Pentru Stoica, acesta este primul joc pe care-l oficiază în Sala „Traian” în urma incidentului nefericit de anul trecut, atunci când, după meciul cu cântec susţinut de BC Rm. Vâlcea împotriva celor de la Elba Timişoara, s-a ales cu maşina lovită de către nişte suporteri mai înfierbântaţi. Se ştie că în acel meci, în semn de protest faţă de maniera penibilă de arbitraj a sibianului, oficialii clubului vâlcean au vrut să retragă chiar şi echipa de pe teren. Recuzat vehement de BC Rm. Vâlcea, Stoica nu a mai fost delegat de atunci la nici un meci de pe teren propriu al echipei noastre. Acum însă, delegarea sa a putut fi posibilă din cauza faptului că din acest sezon, arbitrii în Divizia A de baschet masculin se trag la sorţi.