Volei

Oficial, le merge bine

Cuadripol Braşov – BC Rm. Vâlcea 69-81

Conform tradiţiei, sezonul de baschet masculin s-a deschis săptămâna trecută cu primele partide din turul 1 al Cupei României. BC Rm. Vâlcea a jucat în această primă fază a competiţiei la Braşov, acolo unde-a înfruntat echipa locală Cuadripol, în faţa căreia a pierdut anul trecut duelurile decisive din play-out. Meciul s-a disputat marţi, 2 octombrie, şi-a revenit echipei vâlcene, care-a dominat jocul de la un capăt la celălalt. Echipa lui Ozren Seleskovic şi Cristian Achim a luat un avantaj concludent încă din primul sfert (19-10), iar avantajul s-a păstrat şi la pauză (36-26). În sfertul al treilea, gazdele au încercat să revină în joc, au izbutit chiar să preia conducerea, însă nu a fost decât un foc de paie.

BC Rm. Vâlcea a încheiat şi de această dată sfertul în avantaj (53-49), iar la final s-ai impus cu 81-69. Pentru echipa vâlceană au înscris: Dejan Miskovic (24), Marko Kija (20), Dejan Mladenovic (13), Zoran Cica (12), Eugen Melnic (7), Vojislav Ilic (3) şi Şenai Işleam (2). Returul acestei confruntări va avea loc în Sala „Traian”, marţi, 16 octombrie. Dacă va reuşi să treacă de Cuadripol Braşov, BC Rm. Vâlcea va evolua pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală ale Cupei României, acolo unde anul trecut s-a înclinat în faţa echipei Elba Timişoara.

CS Otopeni – BCMUS Piteşti   95-84
* meciurile retur se dispută marţi, 16 octombrie * Asesoft Ploieşti şi Elba Timişoara, finalistele ediţiei precedente a Cupei României, sunt calificate direct în sferturi