Volei

S-a nascut o echipa

West Petrom Arad – BC Rm. Vâlcea 69-80

S-a născut o echipă

Poate că nici cel mai optimist suporter nu şi-ar fi imaginat în urmă cu câteva săptămâni, mai precis înainte de transferul celor patru jucători din spaţiul ex-iugoslav, că BC Rm. Vâlcea va avea un start atât de bun în noul sezon. Ce-i drept, deocamdată doar în Cupa României, dar nu este decât o chestiune de câteva zeci de ore până ce Zoran Mladenovic şi colegii săi vor debuta cu un succes preţios şi-n Divizia A. Acolo unde vor avea parte de acelaşi adversar ca şi-n dubla manşă a Cupei României, este vorba de West Petrom Arad, o grupare mult inferioară valoric faţă de anii precedenţi, pe care vâlcenii o pot depăşi iarăşi fără emoţii. Nici nu s-ar putea întâmpla altfel atâta timp cât marţi, 3 octombrie, în stil de mare echipă, elevii lui Cristian Achim s-au impus fără drept de apel şi-n cea de-a doua manşă din turul 1 al Cupei României la baschet masculin. Arădenii, cu patru jucători noi în echipă, n-au reuşit să facă faţă decât un singur sfert formaţiei pregătite de Cristian Achim. Era 22-12 pentru ei după primele 10 minute de joc, dar chiar şi la acest scor calificarea în faza următoare nu se putea pune în discuţie. În sferturile următoare, BC Rm. Vâlcea, lipsită în acest meci de aportul celor doi pivoţi sârbi, Igor Ratkovic şi Vladimir Milosevic, a început să se afle la cârma jocului, a redus din handicap, iar la pauză gazdele nu mai conduceau decât cu o diferenţă minimă de puncte (41-33). De la vestiare a ieşit apoi o altă echipă vâlceană, decisă să tranşeze în favoarea ei şi soarta acestei partide retur. Astfel, în sfertul al treilea, baschetbaliştii antrenaţi de Cristian Achim au zburdat pe teren şi-au trecut în avantaj (59-54), distanţându-se apoi treptat de arădeni. Ultimele zece minute n-au mai adus nimic spectaculos pentru că gazdele, ajunse la capătul puterilor, au fost incapabile să mai ofere o replică pe măsură echipei noastre. S-a terminat până la urmă 80-69 pentru BC Rm. Vâlcea, care cu două succese în primul tur al Cupei României a izbutit să acceadă în premieră în sferturile de finală ale acestei competiţii.