Volei

N-au strălucit, dar au câştigat

CET Govora – Olimpia Bucureşti 74-53
• baschetbalistele vâlcene şi-au asigurat locul 4 în Divizia A

După umilinţa de la Târgovişte, acolo unde CET Govora a arătat cât de mare este în baschetul feminin românesc diferenţa dintre locurile 1 şi 4, jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma au avut parte de un meci mai uşor, pe teren propriu, în compania echipei Olimpia Bucureşti. Aşa cum era de aşteptat, în meciul disputat sâmbătă, 20 decembrie, în Sala Traian, formaţia vâlceană a preluat conducerea pe tabela de marcaj încă din primele minute de joc, diferenţa de valoare dintre cele două echipe spunându-şi în mod clar cuvântul.

La finele primului sfert, vâlcencele conduceau cu 24-11, iar diferenţa a crescut şi mai mult în al doilea sfert, atunci când tinerele baschetbaliste de la Olimpia nu au mai înscris decât 5 puncte. În aceste condiţii, scorul la pauză era net favorabil fetelor de la CET Govora: 46-16.
După revenirea de la vestiare, lucrurile nu au mai mers la fel de bine pentru echipa vâlceană. La CET Govora şi-au făcut apariţia pe teren şi câteva dintre jucătoarele de rezervă, iar angrenajul nu a mai funcţionat deloc precis. Bucureştencele au profitat de acest lucru, au sancţionat erorile din tabăra noastră şi au câştigat sferturile 3 şi 4, cu 18-11 şi respectiv 19-17, astfel că scorul la finele celor 40 de minute de joc a fost unul onorabil pentru o echipă care nu a strâns decât două victorii în acest tur de campionat: 74-53.
Au marcat pentru CET Govora: Florina Diaconu – 23 puncte (1×3), Irina Borş – 12 (1×3), Milena Krstajic – 9 (1×3), Janina Simionca – 8 (1×3), Raluca Ungureanu – 8, Ljiljana Latinovic – 5 (1×3), Tijana Rus – 5, Marijana Ivovic – 3 şi Georgeta Ştefan –1.

„Am jucat bine doar o jumătate de meci!”

La finele partidei desfăşurate sâmbătă, 20 decembrie, 20 decembrie, în Sala Traian, în compania echipei Olimpia Bucureşti, preşedintele echipei CET Govora, Dorin Vlad, s-a arătat mulţumit de succesul jucătoarelor pregătite de soţii Toma, care a asigurat grupării vâlcene locul 4 la finele turului Diviziei A. „A fost un meci uşor, am avut în faţă o echipă tânără, formată în majoritate din jucătoare de 17-18 ani, doar două dintre componentele echipei Olimpia depăşind această vârstă. Fetele noastre au jucat mulţumitor în prima jumătate a partidei, însă în sferturile 3 şi 4, atunci când pe teren şi-au făcut apariţia şi unele jucătoare de rezervă, lucrurile au stat cu totul altfel. Oricum, una peste alta, e importantă victoria, ultima pe teren propriu din acest tur de campionat, prin care ne-am consolidat locul 4”, a spus Vlad.

S-au întors „stranierele”

Doar în meciul de la Târgovişte au lipsit jucătoarele Ljiljana Latinovic şi Tijana Rus din echipa vâlceană. Cele două „straniere” au fost plecate din România pentru câteva zile, pentru a-şi procura alte vize de şedere în ţara noastră. Latinovic şi Rus s-au întors la Rm. Vâlcea în cursul săptămânii trecute şi s-au aflat pe teren în confruntarea cu Olimpia Bucureşti.

Ivovic – „oaia neagră” a echipei

Marijana Ivovic a fost din nou „oaia neagră” a echipei vâlcene în meciul cu Olimpia Bucureşti, numeroasele gafe făcându-l pe antrenorul Mihai Toma să-i fie teamă să o mai introducă pe teren. În condiţiile în care jucătoarea nu-şi aduce deloc aportul la bunul mers al echipei, ne întrebăm şi noi, la fel ca mai toţi iubitorii de baschet prezenţi în tribunele Sălii Traian, oare ce rost mai are să fie păstrată în lot şi din retur, mai ales că salariul pe care clubul CET Govora trebuie să-l achite acesteia lună de lună nu este deloc unul modic?