Volei

Galop de sănătate pentru elevele lui Mihai Toma

CET Govora – Naţional Iaşi 90-39

Aşa cum era de aşteptat, baschetbalistele de la CET Govora au reuşit să se impună lejer în faţa echipei Naţional Iaşi, într-un meci din cadrul etapei a zecea a Diviziei A, disputat sâmbătă, 6 decembrie, la ora prânzului, în Sala Traian. Elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma au avut emoţii doar în primul sfert, pe care formaţia moldavă a reuşit să şi-l adjudece la limită, cu 22-21, după ce, la un moment dat, în minutul 8, fetele de la Naţional Iaşi conduceau chiar cu 20-12. În următoarele 30 de minute, pe teren nu a mai existat însă decât o singură echipă, cea vâlceană, care a marcat coş după coş.

Mai mult decât atât, chiar şi defensiva a funcţionat la parametrii maximi, interesant fiind faptul că CET Govora a primit în celelalte trei sferturi mai puţine puncte decât în primul (adică 17).  Scor final: 90-39 (21-22, 23-4, 29-7, 17-6).  Aşa cum era de aşteptat, Florina Diaconu a fost şi în acest meci cea mai prolifică baschetbalistă vâlceană, marcând nu mai puţin decât 35 de puncte (3×3, 6/6). Au mai înscris pentru CET Govora următoarele jucătoare: Raluca Ungureanu – 16 (2/3), Milena Krstajic – 15 (3×3, 4/4), Ljiljana Latinovic – 8 (4/4), Bianca Voica – 8, Tijana Rus – 4 (1×3, 1/2), Janina Simionca – 2 şi Georgeta Ştefan – 2. De la Naţional Iaşi s-a remarcat veterana Anca Niţulescu (care a evoluat în urmă cu trei sezoane şi la CET Govora) – 10 puncte marcate şi un procentaj de sută la sută la aruncări libere (4/4).

„Fetele s-au încălzit mai greu”

Deşi a fost condusă la finele primului sfert, CET Govora a reuşit ulterior 30 de minute excelente, iar la sfârşit jucătoarele pregătite de antrenorul Mihai Toma s-au bucurat pentru o victorie normală, cea de-a şaptea din actualul sezon. „A fost un meci uşor, pe care l-am câştigat fără probleme. Ieşencele au condus în primul sfert, poate şi pentru că fetele noastre s-au încălzit mai greu, din cauza frigului care era în sală la ora de start a meciului. Au tratat începutul partidei mai lejer decât le-am cerut, nu s-au concentrat deloc, iar acest lucru s-a văzut imediat pe tabela de marcaj. Mă aşteptam însă la o asemenea desfăşurare a partidei, ştiut fiind faptul că, de regulă, intrăm mai greu în joc. Nu ne-am panicat, nici nu aveam de ce, cunoşteam echipa adversă, ştiam că are unele jucătoare care nu mai pot să facă faţă la acest nivel, aşa că, ulterior, lucrurile au mers pe făgaşul lor normal. Am mai primit doar 17 puncte în celelalte trei sferturi, iar rezultatul final mă scuteşte de alte comentarii”, a spus antrenorul Mihai Toma după victoria categorică repurtată în faţa fetelor de la Naţional Iaşi.

Marijana Ivovic nu a jucat

Din cauza evoluţiilor deloc convingătoare, sârboaica Marijana Ivovic nu se află deloc printre preferatele antrenorului Mihai Toma, iar în partida cu Naţional Iaşi a stat doar pe banca de rezerve. „Nu avea rost să o trimit în teren. Ştiam că ieşencele alcătuiesc o echipă care joacă repede, nu rapid, aşa că mi-am dat seama imediat că Ivovic nu poate face faţă, fiind o jucătoare lentă. S-a văzut în dese rânduri până acum că nu poate rezista ritmului de joc impus de Florina Diaconu, iar în aceste condiţii am preferat să le dau şansa şi jucătoarelor tinere să se afirme”, a motivat Mihai Toma absenţa de pe teren a „stranierei”.