Volei

Fără emoţii

Rapid Bucureşti – CET Govora 71-67
• echipa vâlceană s-a calificat, în premieră, în Final Four-ul Cupei României

Victoria categorică repurtată săptămână trecută, pe teren propriu, în prima manşă din cadrul sferturilor de finală (76-50), le-a scutit pe baschetbalistele de la CET Govora de emoţiile calificării în Final Four-ul Cupei României. În aceste condiţii, meciul retur, disputat luni, 10 decembrie, de la ora 14.00, în Capitală, a reprezentat pentru echipa vâlceană un simplu antrenament cu public. Practic, prin prisma valorii celor două grupări care s-au înfruntat în acest sfert de finală, era clar că avantajul de 26 de puncte pe care elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma l-au luat din meciul tur nu mai putea fi recuperat de rapidiste.

Partida desfăşurată în Sala Giuleşti a fost extrem de echilibrată şi a revenit până la urmă echipei bucureştene, cu scorul de 71-67 (20-13, 14-19, 15-17, 22-18). Rapidistele au creat probleme vâlcencelor doar în primul sfert, atunci când, la un moment dat, au condus cu 17-3. CET Govora a restabilit repede echilibrul partidei, fiind înfrântă în final la o diferenţă rezonabilă, care nu a periclitat însă calificarea în Final Four.
În acest joc, punctele echipei vâlcene au fost marcate de Milena Krstajic – 21 (5×3), Florina Diaconu – 13, Ljiljana Latinovic – 13 (1×3), Raluca Ungureanu – 11 (1×3), Tijana Rus – 4, Marijana Ivovic – 4 şi Georgeta Ştefan – 1.

Ultimul meci pentru Latinovic şi Rus?

Partida desfăşurată de CET Govora în Capitală, în manşa retur a sferturilor de finală ale Cupei României, ar putea fi ultima pe care „stranierele” Ljiljana Latinovic şi Tijana Rus au disputat-o în acest an în tricoul echipei vâlcene. Din cauza vizei, care expiră pe 10 decembrie, cele două baschetbaliste provenite din spaţiul ex-iugoslav sunt nevoite să părăsească România. „Sincer, mi-aş fi dorit ca nu lor să le expire viza, ci Marijanei Ivovic, a cărei absenţă mai puteam să o acoperim. În aceste condiţii, ne va fi foarte greu în continuare”, ne-a declarat antrenorul Mihai Toma, referindu-se la despărţirea de cele două „straniere”, cu care conducerea clubului a avut în trecut câteva probleme legate de neplata salariului.