O tânără atletă vâlceană, campioană naţională la… BOB!

De când era doar un copil, Medeea Muşulete a practicat atletismul, sport care i-a adus multe satisfacţii şi multe medalii la nivel naţional. A devenit între timp majoră, iar pasiunea către sport a dus-o la un alt nivel. A descoperit că poate face performanţă şi la… BOB. Medeea Muşulete a obţinut, în urmă cu câteva zile, titlul naţional la bob dublu, a luat aurul la Cupa României şi argintul la monobob, categoria Under 23. Anunţul a fost făcut de tatăl său.
”După un sezon foarte bun în atletism, unde Medeea a obţinut 4 medalii la Campionatele Nationale şi Cupa României, pentru CS Vâlcea 1924 şi CNMB Rm. Vâlcea, am acceptat provocarea şi am început colaborarea cu CSA Steaua Bucureşti şi ACSSI Mamaia pentru Bob, un sport de iarnă foarte complex, cu multă adrenalină, unde viteza şi forţa sunt principalele atuuri pentru succes. Astfel, saptămâna trecută, la Campulung Muscel au avut loc Campionatele Nationale de Bob Starturi şi Cupa României, unde Medeea Muşulete şi Andreea Grecu au cucerit medalia de aur la bob dublu şi Cupa României, ambele la categoria seniori, iar la monobob Medeea a obţinut argintul la categoria sub 23 ani. Acum aşteptăm debutul pe gheaţă la Campionatele Naţionale, care se vor organiza în Austria, în luna decembrie. Mulţumim cluburilor care ne susţin şi oamenilor de sport din jurul nostru, care ne ajută cu pregătirea şi fără de care nu am putea reuşi. Acum, cu Atletism şi Bob, nu ne mai putem plictisi pentru ca avem de lucru şi iarna şi vara, iar în 2024 aşteptăm rezultate şi mai bune”, a anunţat Emilia Muşulete, tatăl sportivei vâlcene Medeea Muşulete.