O repriză oaspeții, alta gazdele, la Drăgășani. Atletic, surpriza ultimelor două runde în Elită

Deși cotată cu șanse mici de izbândă, Atletic Drăgășani este surpriza plăcută a începutului de sezon în Elită. Formația coordonată de Marius Munteanu a obținut sâmbătă a doua victorie consecutivă. După succesul de la Vlădești, drăgășănenii s-au impus cu scorul de 4-3 în confruntarea de pe teren propriu, cu Minerul Berbești. A fost un meci disputat pe contre. Prima repriză a aparținut echipei din Berbești, care a intrat la pauză cu un avantaj minim. În debutul părții secunde, Mihai Clenci a egalat din lovitură liberă, iar ”Gude” Gavrilescu a adus-o pe Atletic la timonă (2-1). Minerii au restabilit echilibrul, la 2, din penalty. Imediat, Taifas a indicat punctul cu var și la poarta cealaltă. Ciocea a punctat pentru 3-2 din lovitură de pedeapsă. Juniorul Cruceru (2005) a transformat-o pe Atletic în favorită la câștigarea meciului, după golul de 4-2. Până la final, Berbești a mai beneficiat de un penalty. S-a terminat 4-3, spre bucuria gazdelor. Berbești a terminat partida în inferioritatea numerică. Pe final a fost acordat un cartonaș roșu în tabăra Minerului.

”A fost un meci intens, cel puțin în repriza a doua, când s-au marcat șase dintre cele șapte goluri. Prima repriză a fost mai mult de tatonare. Oaspeții au marcat, au mai avut și o bară, dar până la final noi am fost mai norocoși, mai inspirați. Șase puncte după trei etape e mai mult decât ne-am fi așteptat ținând cont de situația noastră. Îi felicit pe băieți și le mulțumesc. E un lucru mare. Apreciez efortul lor, mai ales că vin și joacă de plăcere, fără nicio pretenție, spre deosebite de mulți dintre prietenii sau apropiații lor, care sunt recompensați financiar. Poate pe viitor se va schimba și aici situația”, a spus Marius Munteanu, antrenorul de la Drăgășani, după a doua victorie în Liga a IV-a.