Nurvil a cucerit Cupa Fortuna Sports şi a obţinut dreptul de a se înscrie în Cupa României la minifotbal

La finele săptămânii trecute, la Oradea s-a desfăşurat Supercupa României la minifotbal. La această competiţie de anvergură au participat 48 de echipe. Printre ele s-au regăsit şi două formaţii vâlcene, Nurvil şi Spartanii. Nurvil a fost repartizată în grupa L, alături de Luxury Team Bucureşti şi Corvinul Hunedoara 2011, iar Spartanii au făcut parte din grupa F, în care s-au mai aflat AEK Oradea şi ACS Exclusive Tg. Jiu. Niciuna dintre ele nu a reuşit să meargă mai departe, în Supercupa României. Spartanii au înregistrat un egal şi o înfrângere, iar Nurvil, două eşecuri. Astfel, cele două au ratat calificarea la Campionatul Naţional, care va avea loc luna viitoare, la Rm. Vâlcea şi unde au drept de participare primele 15 clasate de la Supercupa României, plus Boromir, gazda turneului şi câştigătoarea Cupei României.

Pentru a li se asigura numărul minim de meciuri, pentru ultimele clasate s-a organizat Cupa Fortuna Sports. Aici, Spartanii au fost eliminaţi în sferturi (scor 3-0), de RAAL Bistriţa. Nurvil a avut mai multă şansă. A reuşit să câştige trofeul. Adi Glăvan, Lupu Bîrlogeanu, Dede Traşcă, Roşianu, Iulică Roşoagă, ”Neamţul” Văduva, Viorel Pană şi colegii lor s-au impus cu 3-1 în confruntarea din optimi, cu Lin şi Ema, au trecut şi de City Taxi Deva, iar în semifinale au obţinut un succes convingător, 10-3 cu Fiesta Roman. În finala Cupei Fortuna Sports, Nurvil a dat peste Gemina Cluj. Partida s-a terminat la egalitate, fiind decisă la loviturile de departajare. Gruparea vâlceană a câştigat cu 5-4 şi şi-a adjudecat trofeul pus în joc, obţinând, totodată, un voucher care îi permite înscrierea la următoarea ediţie a Cupei României.
Supercupa României a fost câştigată de Nova Vita Tg. Mureş.