Liga VFotbal

Nicio masa fără pește… nicio etapă fără gol pentru Uță, la Drăgoești

Oltul Drăgoești merge ceas. Rezultatul este cel dorit chiar și atunci când jocul scârțâie. S-a întâmplat și în partida de duminică, de pe teren propriu, cu Șușani. După o primă repriză fără goluri, gazdele au făcut diferența în partea secundă. Au deschis scorul dintr-un penalty scos de Ghica. Oaspeții l-au contestat, însă drăgoeștenii susțin că lovitura primită în gheată s-ar fi auzit de la centrul terenului. Andrei Simion a marcat pentru 1-0, în apropiere de minutul 60. Zece minute mai târziu, Alex Uță a dublat diferența, dintr-un șut de la distanță. 2-0 a fost și la final. Uță e precum zicala… nicio masa fără pește. Aproape că nu a fost etapă în care el să nu înscrie. Probabil s-a întâmplat o singură dată în șase runde. Primarul Gheorghe Melente, Edi Guță, Tibi Preda, Dorinel Bălău au fost mulțumiți de rezultat, mai puțin de joc. ”Am tratat meciul cu superficialitate. Prima repriză a fost destul de strânsă. Ne-au pus probleme adversarii sau mai degrabă noi, pentru că nu am avut o evoluție prea reușită. Au mai fost ocazii, și la 0-0, a scos două mingi grele portarul lor. Și vântul ne-a creat dificultăți. Poate e mai bine că s-a întâmplat așa, că a fost un joc mai prost. E un semnal de alarmă că trebuie să fim mai concentrați, pentru că urmează o serie foarte grea. Avem la Șirineasa, apoi acasă, cu Bunești și în deplasare, la Ionești”, au precizat oficialii formației din Drăgoești. Pană, unul dintre jucătorii de bază ai echipei, a absentat la partida cu Șușani.