„Municipalele” încep noul sezon cu un bilanţ foarte bun în perioada de pregătire de vară

Week-end-ul trecut, SCM Rm. Vâlcea a produs „bomba” începutului de an competiţional 2018-2019, după ce s-a impus în faţa campioanei en-titre, CSM Bucureşti, la finele unui meci infernal. Aşa cum s-a cunoaşte, învingătoarea s-a decis abia după 80 de minute de joc (adică după încă patru reprize de prelungiri de câte 5 minute fiecare), la finele cărora victoria a revenit elevelor lui Florentin Pera, cu scorul de 33-31.
Prestaţia fantastică a „municipalelor”, în Capitală, a fost oarecum prevestită de bilanţul de senzaţie pe care SCM l-a avut în perioada de vară, în meciurile amicale. Echipa vâlceană de handbal feminin a disputat în total 15 meciuri, din care a cedat doar unul singur, adică chiar pe primul, din 27 iulie, când a fost învinsă în deplasare de Măgura Cisnădie (16-20). Ulterior, a urmat o serie de 10 victorii consecutive pentru formaţia din Sala Traian, unele la diferenţe de scor foarte mari. (N.C.)