FotbalDiverse

Minerul Berbești, cea mai categorică victorie din sferturile Cupei

Minerul Berbești a avut cea mai ușoară misiune în sferturile fazei județene ale Cupei României Boromir. Sau cel puțin așa indică scorul. Formația de pe locul 5 din Liga a IV-a a trecut cu scorul de 7-0 de Unirea Tomșani. ”Niculcea a deschis scorul în debutul partidei, apoi Santiago Diaz, cu un lob de la 40 de metri, marcat pentru 0-2. O respingere greșită a portarului gazdă, în spatele lui Santi, s-a concretizat într-un nou gol pentru noi. Eros a stabilit scorul pauzei, 4-0. În partea secundă, Surdu și Eros au mai înscris pentru noi. A fost și un autogol al lor. Ei au mai avut o eliminare, Bădiță, care a lovit cu cotul, dar și un penalty ratat de Pripor. A trimis mingea în bară. Dacă se poate, normal că ne-am dori un trofeu. Luăm pas cu pas, vedem dacă ajungem să luptăm pentru Cupă. Până atunci, urmează un nou meci în campionat, cu Tomșani. Niciun joc nu seamănă cu altul. Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche că am câștigat acum și gata, e rezolvat și meciul din campionat. Trebuie să fim la fel de serioși și concentrați”, a precizat Laurențiu Gherghe, oficialul de la Berbești. În semifinale Cupei, Minerul Berbești va înfrunta Chimia. Pentru o mai bună informare și a înlătura alte discuții, oficialii clubului din Berbești au precizat că stranierii din lotul echipei nu sunt plătiți de autoritățile locale sau club. Cazarea și masa le-o asigură Francisco, în colaborare cu Cosmin Popa, iar Primăria doar pune la dispoziție terenul pe care aceștia joacă pentru Minerul și se antrenează. ”Nu plătim noi vreun stranier să joace pentru Berbești și nici nu-i vindem, așa cum vorbesc unii. Ar fi bine să ajungem noi să vindem jucători, însă mai e mult până acolo. Nu am auzit vreodată să fi plecat pe bani mulți vreun jucător de la Liga a IV-a. Nici măcar de la Liga a III-a”, au subliniat oficialii Minerului.