FotbalDiverse

Chimia a produs surpriza! FCPO rămâne să se concentreze doar pe campionat

Derby-ul din sferturile Cupei României Boromir a avut loc miercuri, pe ISport Arena. Chimia Rm. Vâlcea, în revenire de formă după un start de retur mai slab, aflată, momentan, pe locul 6 în Liga a IV-a, a exclus din competiție principala favorită la câștigarea trofeului, pe FC Păușești Otăsău. 3-2 a fost scorul final. FCPO rămâne să se concentreze acum doar pe campionat, unde o așteaptă, de asemenea, meciuri grele, printre care și derby-ul cu Sparta.

”Pentru prima dată după foarte mult timp, am reușit să ne strângem în formulă aproape completă. Putem pune probleme oricui când se întâmplă acest lucru. Nu vă uitați în buletin, la CNP. Vârsta înseamnă și experiență, valoare. Cu Păușești Otăsău am fost mai determinați decât adversarii. Am deschis scorul. Angi l-a faultat pe Tzutzy Băgălin. Am avut penalty, transformat de Robert Ilea. Apoi, oaspeții au echilibrat jocul. Au venit peste noi. Din două faze fixe au preluat conducerea. Au avut 2-1 la pauză (n.r. – au marcat Fistogeanu și Răducu Rădulescu). Repriza secundă a fost în totalitate a noastră. Am avut două ocazii, prin Tzutzy și Vlăsceanu, apoi am egalat. Cătălin Duminică, cu un șut imparabil, a marcat pentru 2-2. În minutul 75, Duminică a executat o lovitură liberă, mingea s-a dus în bară și de acolo a revenit în teren. Vlăsceanu a fost acolo și ne-a adus în avantaj: 3-2. Am mai avut ocazii, apoi am închis jocul. Echipa s-a comportat admirabil. A fost un joc foarte bun pentru noi, cu ambiție sporită. Am eliminat prima clasată din Liga a IV-a. Câștigarea Cupei poate fi un obiectiv pentru noi”, a declarat Gabi Glodeanu, oficialul Chimiei.