Mihai Deaconescu şi Samson Nwabueze se menţin în lupta pentru promovare în Liga I, la Academica Clinceni

* în etapa din week-end-ul trecut, echipa antrenată de Erik Lincar a remizat în Trivale, cu FC Argeş (1-1)

Echipa Academica Clinceni, care e antrenată de Erik Lincar (fost tehnician la Damila Măciuca şi CSM Rm. Vâlcea) s-a întors cu un punct din deplasarea de la Piteşti, acolo unde formaţia vâlceană a înfruntat pe FC Argeş. Ilfovenii au deschis scorul în partida din Trivale, prin golgheterul formaţiei, Marian Constantinescu, din penalti, în prima repriză, dar au fost egalaţi imediat după pauză, astfel că meciul s-a încheiat la egalitate (1-1).
În urma acestui rezultat, echipa ilfoveană ocupă în continuare locul 4 în clasamentul Ligii a II-a, cu 22 de puncte în cont. Jucătorii lui Erik Lincar se află la doar două puncte în spatele formaţiei de pe poziţia a treia, Chindia Târgovişte, pe care o va înfrunta însă chiar în meci direct în următoarea rundă, pe teren propriu, iar ulterior şi în şaisprezecimile Cupei României, tot acasă, duelul din competiţia knock-out fiind programat în perioada 24-26 octombrie.

Cei doi jucători care au trecut prin Zăvoi sunt oameni de bază la formaţia ilfoveană

În duelul din week-end-ul trecut, din Trivale, fotbalistul vâlcean Mihai Deaconescu (care s-a transferat, la sfârşitul lunii august la trupa ilfoveană, tocmai de la SCM Piteşti, actuala FC Argeş Piteşti) a fost integralist pentru Academica Clinceni, însă Samson Nwabueze, celălalt jucător care a mai trecut prin Zăvoi, nu a fost nici măcar rezervă, aceasta fiind de altfel prima absenţă a sa de pe teren din sezonul actual. Fotbalistul de culoare care a mai trecut pe la Damila Măciuca, CSM Rm. Vâlcea şi Pandurii Tg. Jiu (Liga I) a fost folosit în nu mai puţin de 11 partide de Erik Lincar, el fiind introdus cu regularitate, aşadar, în precedentele dueluri. În şase dintre acestea, Samson Nwabueze a evoluat integral, în trei a început ca titular, dar a fost înlocuit în repriza secundă, iar în alte două a intrat pe teren după pauză.
În ceea ce-l priveşte pe Mihai Deaconescu, până în prezent, în cele 12 runde din acest an, el a evoluat în şapte meciuri pentru trupa de lângă Capitală, în toate fiind integralist. Fiul antrenorului Marian Deaconescu a ratat însă startul campionatului, mai precis primele patru etape, deoarece încă nu se transferase de la FC Argeş Piteşti, formaţie pentru care nu a evoluat în niciun meci în actuala ediţie a Ligii a II-a.
Calculele indică astfel faptul că Samson Nwabueze a evoluat, în total, 749 de minute la Academica Clinceni, iar Mihai Deaconescu a ajuns la „cota 630”. (N.C.)

Meciurile şi minutele jucate de Mihai Deaconescu şi Samson Nwabueze pentru Academica Clinceni în acest sezon:

• Etapa I: Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi *) 4-1 (0-1)