Liga IIILiga IVFotbal

Meci cu scântei, la Drăgășani! Un portar adus de la Cluj, cel mai bun jucător al Supercupei

Adversare, în sezonul trecut, în lupta pentru titlu în Liga a IV-a și pentru Cupa României, Cozia Călimănești și Sparta Rm. Vâlcea, deși aflate acum în eșaloane diferite, s-au întâlnit din nou. Deși miza era mai mică, un nou trofeu, dar nu așa de impunător, Supercupa AJF, a fost din nou o întâlnire cu scântei. S-a lăsat cu trei cartonașe roșii. Unul pentru Sparta și două pentru Călimănești.

La Cozia a fost eliminat, de pe bancă, Rădoi, iar Horumbă a primit al doilea galben în prelungiri, în timp ce de la Sparta a văzut roșu, tot pentru cumul de galbene, ”Dică” Popa. Câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare, după 2-2 la finalul celor 90 de minute.

În timpul regulamentar, Alex Chiripuș a adus-o pe Cozia în avantaj, în prima repriză. Sparta a egalat după o lovitură liberă. Mihalcea a marcat cu capul, pentru 1-1 și tot el a punctat pentru 2-1 în favoarea formației sale. Horumbă, în minutul 90+3, a trimis balonul la vinclu (2-2), iar meciul a ajuns la penalty-uri. Aici, mai norocoasă, la fel ca la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, a fost Cozia Călimănești, care s-a impus cu scorul de 5-4 și și-a adăugat în vistierie Supercupa AJF.

Un trofeu plătit ”scump”, la care trupa din stațiune ar fi renunțat, dacă ar fi știut dinainte ”prețul”. Un aport important la acest succes l-a avut tânărul portar al formației antrenată de Vasile Ilinca, Sergiu Borz (2003), transferat de la Viitorul Cluj. A apărat două lovituri de departajare și a avut intervenții bune și în timpul jocului.