Fără categorieLiga IVFotbal

Măru’ a reclamat problemele grave de arbitraj de la meciurile echipei sale

marian ion maru lalosuUnirea Laloşu se află în acest moment pe locul 3 în Seria Nord din Liga a IV-a, dar finanţatorul Marian Ion spune că situaţia putea fi mult mai bună, dacă echipa sa ar fi beneficiat de arbitraje corecte în toate meciurile. Măru’ susţine că tocmai arbitrii de renume ai judeţului au fost cei care s-au acoperit de ridicol.

Buşi şi asistentul Chebar, vinovaţi de eşecul cu Păuşeşti Otăsău

„Numai probleme de arbitraj am avut până acum. În majoritatea meciurilor pe care le-am pierdut, «fluieraşii» au comis-o grav. Unul dintre aceştia este chiar Cătălin Buşi, care a condus meciul de la Livezi, cu FC Păuşeşti Otăsău, pe care l-am pierdut la limită, cu 1-0. Ne-a făcut şmechereşte, ca să fiu sincer, iar printre altele nu ne-a acordat un penalti clar ca lumina zilei.

Mingea l-a lovit în mână pe un adversar, în suprafaţa de pedeapsă, iar în replică Buşi mi-a spus că şi nouă ne-a trecut cu vederea un henţ! Într-adevăr, cam aşa era, numai că era vorba de un henţ la vreo 20 de metri, deci de o simplă lovitură liberă, nu de un penalti! A fost o compensaţie total aiurea. Ca să nu mai zic şi că adversarii au înscris după un aut executat incorect, în aceeaşi fază fiind şi un ofsaid de 2 metri, pe care nu l-a semnalizat asistentul Adrian Chebar. Dar cea mai tare fază s-a petrecut la finele acelui meci, pe care poate s-o confirme şi observatorul Cristi Hoarcă, dacă e bărbat şi om cu coloană vertebrală. La final, i-am reproşat asistentului Chebar că în prima repriză a stat numai cu fanionul pe sus pe atacul nostru, dar după pauză nu a mai ridicat nimic. Şi ştiţi ce mi-a spus, când i-am reproşat ofsaidul de doi metri? «Dar de ce faceţi gălăgie domnu’ Măru’, la Suteşti v-a convenit când v-am arbitrat corect, nu-i aşa?». Exact aşa a zis, iar Hoarcă se afla la doar o jumătate de metru. În mod normal, acest Chebar nu mai avea ce să caute în arbitraj vreo câteva etape, dar n-a fost deloc aşa! Păi, oare el nu pentru a ne arbitra corect îşi primeşte baremul? E clar că prin chestia aia mi-a recunoscut indirect că nu e corect. Culmea e că la Suteşti (unde am remizat, 1-1), Daniel Demetrescu – şi nu Chebar! – a fost cel care le-a anulat adversarilor un gol, pe bună dreptate, după ce mingea a lovit un cablu care traversa terenul, înainte de a intra în poarta noastrp. Normal că nu mi-a convenit apoi cum a arbitrat Chebar cu Păuşeşti Otăsău, pentru că din cauza greşelii lui de la ofsaid am pierdut meciul!”, a răbufnit Măru’.

„Lui Truşcă, AJF îi pune viaţa în pericol la fiecare meci la care îl deleagă!”

„Şi în meciul tur de la Păuşeşti Otăsău (întrerupt în minutul 77, la scorul de 6-2 pentru adversari, după ce noi am rămas în doar şase jucători de câmp) au fost probleme, însă din cauza arbitrului Truşcă, despre care, cu prima ocazie când ajung pe la sediul AJF, vreau să le spun oficialilor de acolo că îi cam pun viaţa în pericol pe oriunde îl deleagă, pentru că este mereu în centrul atenţiei, cu scandalurile pe care le generează prin deciziile sale aiurea. Truşcă nu are ce să caute în arbitraj, a făcut multe meciuri varză! Noi am avut 11 metri clar în minutul 5, neacordat, iar apoi, în minutul 10, arbitrul nu a sancţionat un fault comis de un adversar aflat în postură de ultim apărător, care a fost recunoscut chiar şi de observatorul Constantin Popescu. Nu am o relaţie bună cu Popescu, dar atunci a fost fair-play. Dacă am fi avut penaltiul acela, iar adversarii ar fi încasat cartonaşul roşu în acea fază, cu siguranţă altfel ar fi continuat lucrurile până la final. Tot respectul însă pentru cei din Păuşeşti Otăsău, care au căutat să joace fotbal, când noi am suferit din plin din pricina arbitrului. Ca echipă, cei din Păuşeşti Otăsău sunt foarte disciplinaţi, dar parcă cineva îi cam iubeşte acolo, sus, cum se spune! Oficialii de la FC Păuşeşti Otăsău au pus mereu o presiune extraordinară pe arbitri. Chiar şi când au jucat la noi, la Livezi (unde în treacăt fie spus, noi suntem tot ca şi în deplasare, pentru că nu prea avem suporteri mulţi alături de noi), tot susţinătorii lor au fost mai numeroşi, pentru că au venit la meci cu vreo 50 de spectatori. Altfel, ţin să amintesc şi de Florin Păunescu, care ne-a arbitrat în «dubla» cu Oltul Drăgoeşti. În tur, ne-a acordat un 11 metri clar, n-a zis nimeni nimic, dar în retur ne-a privat lejer de vreo două penaltiuri, care au fost şi acestea extrem de evidente: intrări criminale, cu ambele picioarele în faţă, pe tibie, însă Păunescu a văzut altceva!”, ne-a mai declarat finanţatorul de la Unirea Laloşu.
Ca o concluzie, Măru’ a spus că pe arbitrii pe care i-a avut în toate meciurile cu probleme pe care le-a pierdut, nu ar mai vrea să-i mai vadă delegaţi la Unirea Laloşu. (N.C.)