Marta Lopez Herrero, „mână moartă” la Brăila. Alexandra Badea (19 ani) a salvat onoarea pe extrema dreaptă

Dacă în meciul precedent, de la Bistriţa (unde HCM s-a impus cu 23-20), Marta Lopez Herrero a fost lăudată pentru evoluţia bună chiar de preşedintele clubului vâlcean, Petre Berbecaru, iberica a prins o zi cu totul slabă duminica trecută, în fieful grupării Dunărea Brăila. Fără teama de a greşi, internaţionala spanioală a fost „mâna moartă” din ofensiva vâlceană în primele 20 de minute de joc, ratând cu nonşalanţă toate cele patru aruncări de care a beneficiat. Dacă iberica ar fi fost mai inspirată la finalizare, probabil că diferenţa consemnată la pauză (9-4) ar fi fost şi mai mare.
Disperat de ratările acesteia, antrenorul Aurelian Roşca a scos-o de pe teren, pentru a nu le mai da şanse adversarelor să revină în joc. În locul spaniolei a intrat tânăra Alexandra Badea (care e născută pe 22 mai 1998). „Dică”, aşa cum a fost poreclită pe vremea când evolua pentru Dinamo Bucureşti (de unde s-a transferat în vară la Rm. Vâlcea), a arătat multă dezinvoltură şi a marcat de două ori în momente cheie – iar asta într-o perioadă de echilibru în joc, în care vâlcencele se apărau bine, dar nu punctau deloc în atac – astfel că le-a redat coechipierelor sale şi pofta de goluri.
În repriza secundă, Alexandra Badea a mai punctat de încă trei ori, iar concluzia e aceea că, dacă va evolua la fel de dezinvolt şi în meciurile următoare, „noua Adriana Nechita” tinde „să le cam lase fără pâine” pe celelalte două extreme dreapta transferate de HCM în vară: iberica Marta Lopez Herrero şi Cristina Elena Mitrache. (N.C.)