”În mare parte, calificarea e jucată. Vom încerca să jucăm la cel mai bun nivel, chiar dacă ele pleacă clar ca favorite în retur”

Florentin Pera, antrenorul echipei vâlcene, a recunoscut, la finalul confruntării dintre SCM şi CSM, superioritatea adversarei. Consideră, însă, că diferenţa este prea mare în raport cu ce s-a jucat. În retur, Pera nu se aşteaptă la minuni.

”Diferenţa cred că este mult prea mare faţă de ce s-a întâmplat în teren. A fost o primă repriză echilibrată. În repriza a doua, atunci când CSM Bucureşti a luat un avantaj, nu am mai reuşit să fim concentraţi. Ne-am grăbit, am irosit mingi atac după atac, nu am mai avut răbdare, iar în apărare, din păcate, cel puţin vizavi de Neagu şi Lazovic, fetele care cred eu că au făcut diferenţa, nu ne-am achitat de sarcini, au dat mult prea multe goluri de la distanţă. Cred că aici s-a pierdut meciul. Le-am lăsat mult prea uşor să arunce şi au prins o zi foarte bună, şi-au arătat valoarea, şi-au respectat statutul de favorite. Îmi pare rău pentru diferenţa asta. Cred că o diferenţă de 3-4 goluri era mai conformă cu ce s-a întâmplat pe teren. Pe final, am ratat singuri cu portarul şi în loc să mişcorăm diferenţa, le-am permis să înscrie chiar şi la ultima fază foarte uşor. Îmi pare rău pentru această diferenţă, dar trebuie să fim obiectivi, CSM Bucureşti a fost echipa mai valoroasă, a avut soluţiile de la 9 metri, care nouă ne-au lipsit în foarte multe momente din joc. A intrat Iryna Glibko destul de bine, ne-a ajutat în anumite momente, însă nu e suficient. Suferim la capitolul acesta. E dureros când pierzi aşa.

Am plecat cu foarte mult încredere înainte de acest joc, ne-am dorit enorm de mult. S-a văzut, am luptat, poate că am şi riscat în repriza a doua în anumite momente, văzând că aruncă foarte mult de la distanţă. Am încercat să ieşim mai avansat, am lăsat nişte spaţii în apărare şi nu am reuşit, doar pe alocuri, să recuperăm mingi. Lor le-a ieşit tot. În primul rând a mers foarte bine linia de 9 metri şi atunci când noi am riscat şi am ieşit mai avansat, am luat-o pe Neagu om la om, au găsit soluţii şi le-a ajutat foarte mult Lazovic. E o victorie meritată a echipei CSM Bucureşti, dar, repet, cred eu că e o diferenţă mult prea mare faţă de ce s-a întâmplat între cele două echipe. În mare parte, calificarea e jucată. Trebuie să fim realişti. Au un avantaj considerabil, vor beneficia şi de terenul propriu… Vom încerca să jucăm la cel mai bun nivel, să nu cedăm lupta, chiar dacă ele pleacă, clar, ca favorite. Vom încerca să ne apropiem cât mai mult de valoare adversarului”, a declarat tehnicianul ultimei campioane a României. (FOTO: Facebook SCM Ramnicu Valcea – Handbal Feminin)