Liga 6

Formaţia lui Vasile Ilinca, victorii pe linie în 2021

Cozia Călimăneşti pare pregătită pentru începerea campionatului. În partidele de verificare disputate în ultimele săptămâni nu a pierdut niciodată. A ajuns la patru victorii consecutive. Formaţia pregătită de Vasile Ilinca a câştigat cu 6-0 duelul cu Lotru Brezoi, cu 9-1 confruntarea cu AS Şirineasa, cu 2-0 jocul cu Minerul Costeşti, iar în week-end s-a impus cu 4-2 în faţa celor de la FC Băbeni. Pentru trupa din staţiune au marcat: Alexandru Ştefan şi Silviu Rădoi, ambii din penalty şi Alexandru Uţă, de două ori.

”În primele 10 minute am avut probleme la construcţie, am pierdut mai multe mingi. Apoi jocul s-a legat, ne-am creat ocazii şi au venit şi golurile. Ca şi arbitri i-am avut pe Marinaş şi Dina. Am marcat de două ori din penalti. Au fost clare. În ultimele 10 minute iar am avut o cădere, am făcut nişte greşeli şi am primit două goluri. Una peste alta, sunt mulţumit. Continuăm să ne pregătim aşa până când începe campionatul. Continui să sper că se va întâmpla acest lucru”, a spus antrenorul Coziei, după amicalul cu FC Băbeni. Ilinca nu s-a bazat în acest joc pe fraţii Marian şi Alexandru Chiripuş, plecaţi la un turneu de minifotbal.
Au jucat pentru Cozia: Dina – D. Busuioc, Lăzărescu, Tănăsie, Sîrbu, Ştefan, Uţă, Moldoveanu, Duca, Giuran, Rădoi. Au mai intrat: Buzilă, Marinaş, Mojoiu, Cîrstinoiu, D. Busuioc şi Fl. Popa.