BaschetAlte sporturi

”Lupii negri”, mai buni decât ”lupii galbeni”! Vâlcea a învins Petrolul Ploiești și continuă să spere că va rămâne pe prima scenă baschetbalistică a țării

*) primul meci din noul an, pe 6 ianuarie, în Sala Traian

În penultima zi a anului trecut, echipa de baschet masculin de la poalele Capelei a avut meci în deplasare. A jucat la Ploiești, cu Petrolul. Cum era de așteptat, pentru elevii lui Hristu Șapera și Laura Nițulescu a fost o partidă dificilă. Câștigătoarea s-a decis în prelungiri. Vâlcea a încheiat 2023 victorioasă. 92-96 a fost scorul final. Primul sfert a aparținut gazdelor, care nu s-au desprins, însă, decisiv. A fost 26-23 după primele 10 minute. În sfertul 2 s-a consemnat egalitate (18-18), astfel că la pauză mare ploieștenii aveau doar trei puncte în plus. ”Lupii negri” au trecut în avantaj în sfertul 3 (scor 18-23), dar după 40 de minute cele două erau la egalitate: 83-83. Oaspeții au făcut diferența în prelungiri. Au avut patru puncte peste gazde. Solopa a contribuit la succes cu 24 de puncte, Branch a avut 22 de puncte, Williams – 15, Bezbradica – 14, Olisemeka – 13. Au mai punctat: Vîrna (5 puncte), Paunovic (2), Ciucă (1). CS Vâlcea 1924 a urcat pe locul 6 în Grupa B după acest succes. În primul meci din 2024, ”haita” lui Hristu Șapera va juca pe teren propriu contra ultimei clasate, CSM Focșani. Partida va avea loc sâmbătă, 6 ianuarie, în Sala Traian, de la ora 17.00. Trupa vâlceană are o revanșă de luat după ce în tur a pierdut duelul de la Focșani. A fost și singura victorie a echipei vrâncene din acest sezon de Liga Națională (scor 74-71 pentru CSM Focșani).