Junioarele I de la Energetic au debutat cu o remiză în grupa 3 Valoare

Sâmbătă, 26 ianuarie, la junioare I s-a dat startul meciurilor din categoria Valoare, competiţie în care au mai rămas 18 echipe. Sunt trei grupe de câte şase formaţii. Energetic este singura grupare vâlceană de la acest nivel. Handbalistele pregătite de Ionel Gheorghe fac parte din grupa 3. În prima etapă, acestea au jucat pe teren propriu cu Marta Baia Mare. Oaspetele au câştigat prima repriză la două goluri diferenţă, cu scorul de 11-9. În partea secundă, gazdele au încercat să întoarcă soarta meciului în favoarea lor. În ultimele secunde, au reuşit să obţină un punct din acest duel. Bianca Neacşu a egalat în urma transformării unei lovituri de la 7 metri. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 21-21. Bianca Neacşu a fost şi cea mai bună marcatoare a vâlcencelor, cu opt reuşite. Pentru Energetic au mai jucat: Preducă (5 goluri), Ciuci (4), Jurj (1), Ancuţa (1), Dobromir (1), Lupu (1), Popa şi Ciobanu. Marta Baia Mare a mizat pe jucătoarele: M. Dumanska – Zinatullina (5 goluri), Sămânţ (4), Jolobovici (4), Lot (3), Astafei (3), Ivanenko (1), Tovt (1), Eramici, Roatiş şi Bochiş.
Din aceeaşi serie cu Energetic şi Marta Baia Mare mai fac parte: LPS Slatina şi CSM Tg. Mureş, câştigătoare în prima rundă, dar şi CSŞ Viitorul Cluj şi HCM Craiova. Primele două clasate vor obţine calificarea la turneul final al campionatului de junioare I. În etapa viitoare, cea de-a doua de la Valoare, care se va desfăşura la mijlocul acestei săptămâni, Energetic va juca tot pe teren propriu, cu LPS Slatina. După acest meci, junioarele I vâlcene vor avea o pauză de câteva zile până la prima deplasare din grupă. Pe 12 februarie vor întâlni, în Bănie, HCM Craiova. (S.S.)