Inter Lăpuşata, victorie obţinută în prelungiri la Băbeni 2

Săptămâna trecută, Inter Lăpuşata a disputat, pe teren propriu, derby-ul cu prima clasată, Minerul Berbeşti. Tot atunci, chiar în timpul meciului, căpitanul echipei, Tudor Chitian, a cerut-o de soţie pe fiica preşedintelui echipei, Viorel Zamfirache, Ileana. Cum nu puteau fi două evenimente fericite în aceeaşi zi, Inter Lăpuşata a pierdut partida cu „minerii” cu scorul de 4-1. S-a revanşat duminică, 21 octombrie. La Băbeni 2, interiştii s-au impus cu scorul de 2-1. Golul victoriei a fost înscris în prelungiri. „Am avut meci greu la Băbeni. Nu ştiu dacă aşa joacă de obicei gazdele, dar cu noi s-au mobilizat şi au făcut un joc bun. Am deschis scorul în prima repriză. Eduard Drăghici, alias «Ţapu», a trimis o boltă de la peste 30 de metri şi l-a băgat pe portar cu tot cu minge în poartă. Un mare merit la această reuşită îl are şi Pătraşcu. A pus presiune pe apărarea adversă, fundaşul a fost nevoit să trimită mingea înapoi la portar, Pătraşcu a continuat să alerge, iar portarul a degajat greşit. La pauză a fost 1-1. Şi ei au dat un gol frumos, pe colţul lung. L-a prins faza pe portarul nostru pe picior greşit. Dar, per ansamblu, Laurenţiu Burlan, ginerele meu, care s-a căsătorit vineri, iar duminică a fost pe teren, a făcut un meci foarte bun, salvându-ne din multe situaţii critice. De asemenea, merită apreciată şi evoluţia fundaşului Florin „Herry” Giuran, care a făcut un efort fantastic. Toată echipa a jucat bine. Deşi, după aspectul jocului, poate meritat ar fi fost un egal, am reuşit să plecăm de la Băbeni cu toate cele trei puncte. Tot «Ţapu» a marcat în prelungiri, după pasa pe poziţie viitoare trimisă de Pătraşcu. Gazdele au jucat în ultimele minute în inferioritate numerică. Atacantul lor a primit mai întâi galben pentru simulare, apoi l-a înjurat pe arbitru şi a fost eliminat”, a spus Viorel Zamfirache, despre meciul de la Băbeni 2. În această partidă, gruparea din Lăpuşata nu s-a putut baza pe golgheterul ei, Tudor Chitian.